faceci.com.pl

Blog tematyczny dla mężczyzn o motoryzacji, technologii oraz biznesie

Poradniki

O czym pamiętać podczas samodzielnego odświeżania koloru ścian?

O czym pamiętać podczas samodzielnego odświeżania koloru ścian?

Pomalowane farbami ściany zachowują swój estetyczny wygląd na bardzo długi czas. Obecne farby odporne są na blaknięcie pod wpływem promieni UV, zabrudzenia i wilgoć, które mogłyby zmniejszyć estetykę wykończenia. To jednak nie oznacza, że ściany co jakiś czas wymagają odświeżenia. Wynika to z wielu czynników, wśród których najpopularniejszy jest czynnik estetyczny. W końcu każdy kolor ściany znudzi się i przestanie pasować do nowej aranżacji wnętrza. Na szczęście odmalowanie ścian w pomieszczeniu nie wymaga dużego doświadczenia, więc możesz zrobić to samodzielnie. Warto jednak odpowiednio się do tego przygotować, aby cały remont nie trwał zbyt długo i nie pociągał za sobą kolejnego.

Przede wszystkim zabezpiecz meble i podłogę

Przed przystąpieniem do malowania koniecznie opróżnij pomieszczenie w największym stopniu, w jakim się da. Ciężkie meble i inne przedmioty, których nie możesz odkręcić i wynieść zabezpiecz przed farbą. To samo zrób z podłogą, oknami i odsuniętymi od ścian meblami. Czym najlepiej zabezpieczyć wyposażenie pomieszczenia?

Koniecznie dobierz do tego odpowiednie folie malarskie. W wielu sklepach znajdziesz trzy ich rodzaje, które różnią się przede wszystkim grubością.

Folie malarskie o największej grubości warto wykorzystać do zabezpieczenia podłogi. Dzięki temu nie uszkodzą się nawet podczas chodzenia czy przesuwania po nich puszek z farbami czy drabiny.

Meble i okna możesz już zabezpieczyć cieńszymi foliami, ponieważ nie będą one tak wystawione na uszkodzenia mechaniczne, jak ta znajdująca się na podłodze.

Aby folia szczelnie przywierała do zabezpieczonej powierzchni, koniecznie użyj odpowiedniej taśmy malarskiej. Dzięki temu pokryjesz folią meble, podłogę i okna. Sama folia nie będzie podwiewać, dzięki czemu zminimalizujesz ryzyko zachlapania powierzchni, której nie chcesz malować.

Czym najlepiej malować ściany i sufit?

Kolejnym ważnym aspektem podczas samodzielnego odmalowywania ścian jest użycie odpowiednich akcesoriów do malowania. Możesz sięgnąć po większe pędzle, ale licz się z tym, że utrata farby i ryzyko chlapania wszędzie wokoło jest znacznie większe.

Aby szybko i wygodnie pomalować ściany czy sufit, sięgnij po wałki do malowania. W wielu sklepach znajdziesz zarówno duże wałki do malowania powierzchni płaskich, jak i mniejsze, które pozwolą Ci pomalować trudnodostępne miejsca takie jak narożniki pomieszczenia, powierzchnie pod parapetem czy obok kaloryfera. Warto mieć przy sobie od razu kilka sztuk wałków. Duży ich wybór znajdziesz tutaj: https://www.bricomarche.pl/farby-i-lakiery/akcesoria-do-malowania/walki.

Wałki ograniczają do minimum rozchlapywanie farby, a także pozwalają pokryć ściany farbą bez mało estetycznych smug. Dzięki nim znacznie szybciej uporasz się z malowaniem. Do malowania sufitu także wykorzystaj wałki, ale umieść je na dłuższym, teleskopowym kijku.

Samodzielne malowanie ścian nie jest ani trudne, ani wymagające dużego doświadczenia. Warto jednak najpierw dobrze zabezpieczyć powierzchnie, których nie chcesz zachlapać farbą. Przydadzą Ci się do tego folie malarskie. Z kolei do samego malowania, wykorzystaj wałki, które minimalizują rozchlapywanie się farby i nie pozostawiają na powierzchni nieestetycznych smug i zacieków.

Udostępnij