Leasing to rodzaj odpłatnej dzierżawy określonych dóbr, najczęściej materialnych. Jest popularną formą finansowania sprzętu i samochodów firmowych. W polskim systemie prawnych regulują go przepisy kodeksu cywilnego. Sprawdź szczegółowo leasing co to w poniższym tekście.
Zobacz także: Ile kosztuje samochód elektryczny i jego ładowanie?
Na czym polega leasing?
Leasing to umowa, którą leasingobiorca zawiera z leasingodawcą i na jej podstawie otrzymuje w użytkowanie konkretny sprzęt. Najczęściej w leasing brane są samochody oraz urządzenia i sprzęt komputerowy. Generalnie w leasing można wziąć wszystko to, co przedsiębiorcy potrzebne jest do prowadzenia działalności gospodarczej. Może być tym także nieruchomość a nawet nowoczesne technologie – to jednak rzadkość.
Wielu przedsiębiorców wybiera leasing z uwagi na to, że jest on dla ich przedsiębiorstwa korzystny pod względem podatkowym i nie wymaga lokowania sporej gotówki naraz.
Rodzaje leasingu
Leasing można podzielić na dwa głównie rodzaje: z wykupem i bez wykupu. W wypadku leasingu z wykupem przedsiębiorca staje się właścicielem leasingowanego przedmiotu z chwilą spłaty ostatniej raty lub skorzystania z opcji wykupu.
Najpopularniejszą formą leasingu z wykupem jest leasing operacyjny. Leasingobiorca płaci raty i korzysta z przedmiotu umowy, a leasingodawca wykazuje go jako własność i dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Poza tym istnieje jeszcze leasing finansowy, w którym koszt amortyzacji jest po stronie leasingobiorcy. Ponadto przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów tylko odsetki raty leasingowej.
Specyficznym rodzajem leasingu z wykupem jest leasing zwrotny. W typ wypadku przedsiębiorca sprzedaje firmie leasingowej zakupiony środek trwały, a potem bierze go od niej w leasing. Przedsiębiorca może w ten sposób uzyskać szybko gotówkę bez utraty firmowych maszyn, czy aut. Zaś po zakończeniu umowy może ponownie włączyć je do majątku firmy.
Leasing bez wykupu ma formę długotrwałego wynajmu. Często przedsiębiorcy korzystają z niego, kupując firmowe samochody. Dodatkowo mogą wtedy uzyskać usługi serwisowe, czy korzystny pakiet ubezpieczenia.
Kto może skorzystać z leasingu?
Leasing pierwotnie przeznaczony był jedynie dla klientów firmowych. Mogli z niego korzystać, jeśli nie chcieli inwestować swoich pieniędzy w zakup (nawet ratalny) środków trwałych potrzebnych w firmie.
Od pewnego czasu pojawił się także leasing konsumencki, który przeznaczony jest dla klientów indywidualnych. Dotyczy głównie samochodów i określany jest mianem aut na abonament. Od kredytu różni się tym, że samochód (czy inny przedmiot leasingu) pozostaje własnością firmy leasingowej.
Wiele firm, które oferują leasing, wyodrębnia specjalną jego formę dla osób, które wykonują wolne zawody. Lekarze i rehabilitanci korzystają z oferty leasingu na sprzęt medyczny, czy diagnostyczny. Kosmetolodzy mogą wyposażyć swoje gabinety w sprzęt do zabiegów w ramach umowy leasingowej. Korzystać z niego mogą również rolnicy i sadownicy. W leasing można wziąć również sprzęt sportowy do siłowni, czy klubu fitness.