Tutaj jesteś

Przyczyny i sposoby leczenia łupieżu

30 maja 2022 Mężczyzna co na łupież


Łupież to częsta choroba skóry, która może dotyczyć około połowy populacji. Pojawia się na owłosionej części głowy i dzieli na trzy rodzaje. Nawet leczony często powraca i staje się powodem wielu kompleksów i niedogodności. Sprawdź, jak wygląda łupież i jak sobie z nim radzić, kiedy zauważysz go u siebie.

Zobacz także: Jakie perfumy męskie będą odpowiednie dla dojrzałego mężczyzny, a jakie dla młodego chłopaka?

Przyczyny łupieżu?

Najczęstszą przyczyną łupieżu jest niewłaściwa higiena skóry głowy. Wywołują go drożdżopodobne grzyby Malassezia (Pityrosporum ovale). Ma je prawie każdy człowiek, stają się problemem dopiero wtedy, gdy zaczynają się nadmiernie rozmnażać.

Łupież może być konsekwencją przesuszonej skóry i innych jej chorób, takich jak atopowe zapalenie skóry lub egzema. Przewlekły stres, który obniża odporność organizmu i zdolność skóry do regeneracji, również może powodować łupież. Sytuacje takie są jednak niezwykle rzadkie i zazwyczaj etiologia łupieżu jest inna.

Jak wygląda łupież?

Łupież suchy ma postać białego sypkiego proszku. Pojawia się najczęściej i występuje u ludzi niezależnie od wieku, ale częściej u mężczyzn. Często też towarzyszy mu wypadanie włosów.

Łupież tłusty pojawia się przy przetłuszczających się włosach. Ma postać żółtych strupów na skórze głowy. Może być związany z okresem dojrzewania lub niewłaściwą gospodarką hormonalną.

Z kolei łupież pstry występuje także na karku i plecach. Jego charakterystycznym objawem są brunatno – różowe plamy, które po jakimś czasie odpadają w formie płatów skórnych. Skóra jest wtedy mocno przesuszona i może swędzieć. Łupież pstry prawie zawsze dotyczy osób dorosłych do 35 roku życia i młodzieży.

O tym, co na łupież, przeczytasz w kolejnej części tekstu.

Jak pozbyć się łupieżu?

Najłatwiej walczyć z łupieżem suchym. Podstawową metodą, która pozwala się go pozbyć jest stosowanie odpowiedniego szamponu do włosów. Warto sięgnąć po apteczne specyfiki, które są przebadane dermatologicznie i najbardziej skuteczne.

W wielu wypadkach wystarczy stosowanie szamponu przeciwłupieżowego do mycia włosów i skóry głowy przez około 2 tygodnie, a łupież przestanie się pojawiać. Aby nie nawracał, powinno się wracać do mycia szamponem leczniczym co czwarte – piąte mycie.

Osoby, które często (codziennie lub co drugi dzień) myją włosy, nie powinny stosować szamponów przeciwłupieżowych dłużej niż przez miesiąc do każdego mycia. Używanie ich z taką częstotliwością może niszczyć włosy i sprawiać, że będą matowe. Czasem zdarza się, że szampon przeciwłupieżowy szybciej wypłukuje kolor z włosów farbowanych.

Z łupieżem (zarówno suchym, jak i tłustym) dobrze radzą sobie zioła. Można je wykorzystać do przygotowania płukanek. Największą skuteczność wykazują: rumianek i szałwia. Wystarczy dwie saszetki (można zmieszać po jednej z każdego rodzaju ziół) zalać litrem wrzątku. Po wystudzeniu naparu należy płukać nim włosy.

Do szamponu można również dodać kroplę lub dwie olejku eterycznego. Olejki lawendowy i z drzewa sandałowego mają działanie przeciwgrzybiczne, więc sprawdzą się najlepiej.

Jeśli chodzi o łupież pstry, prawie zawsze konieczna jest konsultacja dermatologiczna i konieczność stosowania maści przepisanych przez lekarza.

https://faceci.com.pl/czym-jest-i-na-czym-polega-leasing/

Faktoring a wsparcie w okresie wzrostu biznesu

Redakcja faceci.com.pl

Redakcja to zespół ekspertów posiadających głęboką wiedzę na temat samochodów, motocykli oraz innych pojazdów mechanicznych. Ci eksperci są nie tylko pasjonatami, ale również profesjonalistami w swojej dziedzinie, posiadającymi doświadczenie w różnych obszarach branży motoryzacyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?