Mikroprzedsiębiorca to pojęcie, które bardzo często jest używane. Nie wszyscy jednak wiedzą, jakie warunki należy spełniać, by zostać zarejestrowanym jako mikroprzedsiębiorca. Co warto wiedzieć o mikroprzedsiębiorstwach nim zarejestrujemy działalność gospodarczą?
Zobacz także: Intercyza – co trzeba wiedzieć przed zawarciem umowy?
Mikroprzedsiębiorstwa – co to jest?
Zastanawiając się, kto to jest mikroprzedsiębiorca, należy przyjrzeć się Ustawie z 6 marca 2018 roku – prawo przedsiębiorców, która określa jakie warunki należy spełniać, by móc ubiegać się o statut mikroprzedsiębiorstwa.
Mikroprzedsiębiorca definicja mówi, że jest to osoba fizyczna, spółka, stowarzyszenie lub fundacja, których roczny dochód nie przekracza 3 mln złotych. Suma aktywów bilansu na koniec roku obrotowego nie przekroczyła 1,5 mln złotych. Ważne, że mikroprzedsiębiorca nie może zatrudniać więcej niż 10 osób.
Trzeba pamiętać, że pracownikiem jest osoba zatrudniona na umowę o pracę. Nie uwzględnia się pracowników na urlopach macierzyńskich, ojcowskich, rodzicielskich, wychowawczych czy osób zatrudnionych w celu przygotowania zawodowego.
Warto pamiętać, że w ostatnich latach bardzo popularną praktyką stała się współpraca dużych firm z mikroprzedsiębiorstwami. Są to najczęściej osoby, które założyły działalność gospodarczą i świadczą usługi w sektorze B2B. Inaczej jest to jednoosobowa działalność gospodarcza, która jest bardzo kuszącą propozycją dla młodych osób, które chcą pracować na własny rachunek.
Zastanawiając się, kto to jest mikroprzedsiębiorca najczęściej myślimy o niewielkich firmach rodzinnych, które prowadzi sam właściciel wraz z rodziną.
Jakie warunki trzeba spełniać, by być mikroprzedsiębiorcą?
Mikroprzedsiębiorca definicja mówi również o sposobie rozliczania z urzędem skarbowym. Od niedawna weszły w życie nowe zasady kontroli, które polegają na obowiązku przekazywania informacji o danych podatkowych. Ważne jest, że informacje te mają być udostępnione w formie elektronicznej. JPK, bo o nim mowa, to inaczej Jednolity Plik Kontrolny.
Warto wiedzieć, że od stycznia 2018 roku wszyscy podatnicy VAT są zobowiązanie do wysyłania comiesięcznych zestawień JPK-VAT do Ministerstwa Finansów.
Dlaczego warto być mikroprzedsiębiorcą?
Prowadzenie własnego biznesu to nie tylko wielkie wyzwanie, ale również ogromna satysfakcja. Nie jest to łatwe zadanie i często okazuje się, że wiele osób poddaje się, ale te osoby, które poradzą sobie w początkowym, bardzo trudnym okresie, mają szansę na rozwiniecie skrzydeł.
Własny biznes daje wolność, możliwość decydowania o swoim rozwoju oraz godzinach pracy. Mikroprzedsiębiorstwa mogą liczyć na wiele programów pomocowych, które finansowane są z dotacji unijnych. Warto na bieżąco śledzić stronę Funduszy Europejskich, by dobrać program, który będzie idealny dla małego przedsiębiorcy.
Prowadzenie small biznesu jest dużym wyzwaniem. Warto zostać mikroprzedsiębiorcą, by móc korzystać z dodatkowych ulg podatkowych. Warto skorzystać z niższego podatku CIT, który jest na poziomie 9%. Ważnym udogodnieniem jest również możliwość uregulowania podatku VAT dopiero po otrzymaniu opłaty za wykonana usługę. Dla małego biznesu ma to ogromne znaczenie.
https://faceci.com.pl/na-jaki-krawat-do-granatowego-garnituru-oraz-inne-dodatki-warto-sie-zdecydowac/