Intercyza to umowa małżeńska, która może wprowadzić rozdzielność majątkową, ale również może rozszerzyć wspólność majątkową o odrębne majątki partnerów. Co to jest intercyza, kiedy warto ją zawrzeć i jakie ma skutki?
Zobacz także: Mikroprzedsiębiorstwo – co warto wiedzieć?
Co to jest intercyza?
Intercyza to umowa majątkowa, którą zawierają osoby planujące się pobrać. Małżeństwo powoduje, że dochodzi do powstania majątkowej wspólności ustawowej. Znaczy to, że wszystko, co zostanie zgromadzone w czasie trwania małżeństwa jest własnością obojga małżonków. Ważne, że nie jest tu brane pod uwagę, jaki dochód ma każda ze stron. Znaczy to, że żona, która pozostaje w domu również jest współwłaścicielem majątku, który zgromadził mąż.
Do majątku wspólnego wchodzi wynagrodzenie pobrane za pracę oraz dochody z każdej innej działalności zarobkowej. Warto również pamiętać, że wspólne stają się dochody z majątku odrębnego. Znaczy to, że jeżeli przed zawarciem związku małżeńskiego jeden z partnerów ma nieruchomość, która jest wynajmowana to dochód z niej stanowi wspólny majątek. Mimo iż nieruchomość jest majątkiem odrębnym małżonka.
Do wspólnego majątku wliczane są również środki zgromadzone na rachunku otwartym lub pochodzące z funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
Zastanawiając się, co to jest intercyza należy pamiętać, że nie polega ona wyłącznie na zabezpieczeniu odrębnego majątku. Intercyza może być również umową, która rozszerza wspólność majątkową na odrębny majątek partnera.
Kiedy sporządzić intercyzę?
Z roku na rok coraz więcej osób zabezpiecza się sporządzając intercyzę przed zawarciem małżeństwa. Nie znaczy to jednak, że osoby, które już od lat są po ślubie, nie mogą sporządzić intercyzy.
Intercyza po ślubie może zostać zawarta w każdym momencie związku. Warto pamiętać, że wtedy małżonkowie zachowują majątek zawarty przed zawarciem małżeństwa oraz część przypadająca każdemu z nich w wyniku podziału wspólnego majątku.
Bardzo ważne jest, by pamiętać, że intercyza po ślubie, jaki i przed zawarciem związku małżeńskiego musi zostać sporządzona wyłącznie w formie aktu notarialnego. Umowy cywilne nie mają mocy intercyzy.
Dlaczego warto sporządzić intercyzę?
Zawarcie intercyzy nadal jest kojarzone z ochroną majątku przed współmałżonkiem. Nie zawsze taki jest cel intercyzy.
Intercyza chroni majątek rodziny w sytuacji, gdy jeden ze współmałżonków popadnie w zadłużenie. Intercyza pozwala na egzekucje długów wyłącznie z majątku osobistego. Dzięki temu majątek rodziny jest bezpieczny.
Warto również pamiętać, że intercyza może wpływać na zdolność kredytową. W sytuacji, gdy jeden małżonek zarabia znacznie mniej (lub jest obciążony długami) obniża on zdolność kredytową. Intercyza pozwala drugiej osobie na zaciągnięcie kredytu. Trzeba jednak pamiętać, że majątek nabyty po zawarci intercyzy będzie odrębnym majątkiem współmałżonka. Ma to ogromne znaczenie, gdy małżonkowie w ten sposób starają się o kredyt hipoteczny na zakup nieruchomości.
Intercyza zabezpiecza również majątek w przypadku ogłoszenia upadłości. Trzeba jednak pamiętać, że intercyza musi zostać zawarta minimum 2 lata przed złożeniem wniosku upadłościowego.
https://faceci.com.pl/jakie-perfumy-meskie-beda-odpowiednie-dla-dojrzalego-mezczyzny-a-jakie-dla-mlodego-chlopaka/