Wielu z nas ma problem natury kardiologicznej. Dolegliwości serca czy problemy z nadciśnieniem to dolegliwości często pozostające w ukryciu przez długie lata. Trudno nam przekonać się do tego by udać się do lekarza, bo ich objawy mogą być rzadkie, sporadyczne. Zwykle zrzucamy je również na kanwę złego samopoczucia, przemęczenia czy stresu. Im szybciej uda nam się wykryć problem tym większe mamy szanse na to, że nie będzie się on pogłębiał. Jeśli wiec wolelibyśmy ustrzec się przed sytuacją, gdy sprawa zajdzie za daleko i jedynym ratunkiem będzie hospitalizacja lub co gorsza zabiegi, to warto zacząć się diagnozować. Jakie badanie można wykonać? Które z nich będzie dla nas najlepsze?
EKG serca
EKG serca jest standardowym badaniem kardiologicznym. W trakcie zabiegu do klatki piersiowej pacjenta przykleja się elektrody, które monitorują sygnał dochodzący z serca. Urządzenie zbiera sygnał z elektrod i zapisuje go w postaci prostego wykresu amplitudy. Badanie to jest bezbolesne, nieinwazyjne i stosunkowo szybko się je wykonuje, stąd bardzo często jest pierwszym badaniem kardiologicznym, od którego kardiolog zaczyna diagnozę. Ma jednak swoje wady. Przede wszystkim pokazuje tylko pracę układu krążenia w danym momencie badania. Nie wykryje anomalii pojawiających się sporadycznie w ciągu dnia.
Całodobowy holter EKG
W takich sytuacjach dużo efektywniejsze będzie badanie całodobowe przy wykorzystaniu holtera. Holter EKG to urządzenie przenośne o bardzo podobnym modelu działania co zwykłe EKG. Różni się tym, że aparat pomiarowy jest dużo mniejszy, niczym mały telefon komórkowy. Niewielki rozmiar pozwala zręcznie przymocować go do paska. Podobnie jak w EKG serca sygnał zbierany jest przez elektrody przyklejone do klatki piersiowej pacjenta z tą tylko różnicą, że holter EKG zbiera dane przez cały dzień. Dzięki temu tworzy całodniowy przebieg pracy serca i wszystkich incydentów z jego udziałem. Pozwala to zobrazować nie tylko zakres dolegliwości, ale także ich częstotliwość w dłuższym ujęciu czasowym. Dzięki całodobowemu EKG pacjent sam może powiązać anomalie pracy serca z okresami gorszego samopoczucia.
Echo serca
Innym typem badania będzie echokardiografia serca. Tzw. echo serca, to badanie obrazowe, które umożliwia obserwowanie pracy serca, a nie tylko statycznego zdjęcia, jak RTG klatki piersiowej. Dzięki badaniu echo serca możliwe jest wykrycie problemów w pracy serca, a to czyni to badanie niezastępowanym. Badanie echo serca nie na wiele się zda w leczeniu nadciśnienia, ale będzie na wagę złota w diagnozie arytmii i innych chorób pracy mięśnia sercowego.
Badania laboratoryjne
Na koniec pozostały badania laboratoryjne. Może wiele osób zdziwi ten fakt, ale badania laboratoryjne również pomagają w diagnozie chorób układu krążenia. Wśród badań wymienić można między innymi morfologia krwi, która jest pierwszym krokiem w diagnozie chorób układu krążenia. Badanie poziomu ALaT pozwala określić czy u pacjenta doszło do uszkodzenia serca, niewydolności krążenia lub zawału. Z kolei badanie ASpaT może wykazać jego martwicę. Badanie glukozy które potrafią wskazać cukrzycę, nietolerancję glukozy, często będące przyczynkiem nadciśnienia. Lipidogram, dzięki któremu ocenić można stan naczyń krwionośnych, ilość cholesterolu, co z kolei sugerować może miażdżycę lub chorobę wieńcową.