Tutaj jesteś

Do czego służy manetka w motorówce?

6 września 2023 Poradnik manetka w motorówce


Silnik to najważniejszy element łodzi motorowej. Sprawnie działająca jednostka napędowa zapewnia możliwość bezpiecznego dotarcia do portu w każdych warunkach. Osoba kierująca łodzią może sterować pracą silnika za pomocą elektronicznej manetki. Czym jest to urządzenie i jak działa?

Manetka – czym jest?

Manetka do motorówki to niewielkie pokrętło, które mocuje się z najczęściej na bocznej lub górnej płaszczyźnie łodzi. Z jego pomocą można łatwo sterować pracą silnika (zaburtowego) poprzez system cięgien. Wybór nowej manetki jest konieczny zwłaszcza wtedy, gdy:

  • zmieniamy stary silnik na nową jednostkę napędową,

  • stara manetka uległa uszkodzeniu,

  • szukamy optymalnego rozwiązania dla naszego silnika.

W większości łodzi manetki montuje się z boku. Jest to możliwe wówczas, gdy konstrukcja jednostki pływającej składa się z dwóch skorup – wewnętrznej i zewnętrznej. Znajdująca się pomiędzy nimi przestrzeń może być wykorzystana do poprowadzenia cięgien i schowania pozostałych elementów układu sterowania.

Jak dobrać właściwą manetkę?

Wybierając odpowiednią manetkę, zawsze należy uwzględnić podczas zakupu model i rodzaj jednostki napędowej. Nie bez znaczenia jest też moc silnika, długość kolumny, a także rodzaj zamocowanych śrub napędowych i układu rozruchu. Manetka może również posłużyć do rozruchu silnika oraz do zmiany biegów. Dzięki temu osoba kierująca łodzią może skupić się na tym, co najważniejsze, czyli na bezpiecznym pływaniu.

Na rynku można znaleźć manetki przeznaczone do montażu górnego i bocznego. Warto też wybierać produkty, które są dostępne wraz z kompletnym zestawem mocującym. Wybierając właściwą manetkę, można mieć pewność, że będzie ona służyć użytkownikowi przez długie lata.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż manetki?

Manetka w motorówce znacznie poprawia komfort poruszania się po zbiorniku wodnym. Dzięki niej (i wbudowanemu systemowi cięgien) obsługa jednostki napędowej jest znacznie łatwiejsza i nie wymaga dużego nakładu siły. Poza tym warto dodać, że manetki są dostępne wraz z kontrolnym panelem układów silnika, a także ze stacyjką i wyłącznikiem bezpieczeństwa. To oznacza, że użytkownik otrzymuje do rąk kompletne rozwiązanie, które usprawni poruszanie się po tafli zbiornika wodnego. Zwykle elektroniczna manetka do motorówki wyposażona jest w awaryjny wyłącznik magnetyczny, który wyłącza silnik w momencie utraty kontroli nad jego pracą.

Reasumując, manetka to akcesorium, które znacznie ułatwia prowadzenie łodzi motorowej. Dzięki niej użytkownik ma pełną kontrolę nad silnikiem i tempem jego pracy.

Materiał zewnętrzny

Faktoring a wsparcie w okresie wzrostu biznesu

Redakcja faceci.com.pl

Redakcja to zespół ekspertów posiadających głęboką wiedzę na temat samochodów, motocykli oraz innych pojazdów mechanicznych. Ci eksperci są nie tylko pasjonatami, ale również profesjonalistami w swojej dziedzinie, posiadającymi doświadczenie w różnych obszarach branży motoryzacyjnej.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?