Podstawowymi składnikami odżywczymi w dowolnego rodzaju psiej karmie powinno być białko i tłuszcz zwierzęcy. W produktach słabszej jakości bardzo często stosowane są również roślinne wypełniacze, na przykład ziarna zbóż, które uzupełniają kaloryczność psiej diety, ale są mniej wartościowe i gorzej przyswajane przez organizmy mięsożerców. Karma dla psa Senior pod względem składu nie będzie różniła się znacząco od typowej karmy. Inna będzie jednak proporcja znajdujących się w niej składników.
Zapotrzebowanie na białko i energię
Starzejący się organizm wykazuje mniejsze zapotrzebowanie na kalorie, co wynika z naturalnego spadku aktywności. Starsze psy na ogół mniej się ruszają, w związku z czym w ich codziennej diecie należy zmniejszyć ilość tłuszczu, głównego składnika energetycznego w menu drapieżnika. Karmy dla psich seniorów zawierają mniej tłuszczu, ponieważ starsze psy nie potrzebują go w tak dużej ilości, jak zwierzęta młode lub szczenięta, które stale się ruszają. Karma dla psa Senior powinna zawierać natomiast dużo białka, zwłaszcza białka dobrej jakości, zwierzęcego, łatwego do przyswojenia przez organizm psa. Dzięki temu odbudowa uszkodzonych struktur mięśniowych będzie łatwiejsza i starzejący się pies przez dłuższy czas pozostanie we względnie dobrej kondycji. Zwiększenie podaży białka kosztem tłuszczu wpływa również na zmniejszenie gęstości kalorycznej karmy, co pomaga utrzymać prawidłową wagę psa i chroni go przed niepożądanymi skutkami otyłości.
Minerały i witaminy w psiej diecie
W przypadku starszych psów szczególnie ważne jest dostarczenie im odpowiedniej ilości witamin i minerałów, bez których prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych układów starzejącego się organizmu psa nie będzie możliwe i konsekwencje starości będą bardziej widoczne. To właśnie dlatego we wszystkich dobrej jakości psich karmach Senior znajduje się tak wiele witamin. Najważniejsze z nich to witamina A, E, K oraz niemal wszystkie witaminy z grupy B. Dla przykładu witamina E opóźnia naturalne procesy starzenia, a K przeciwdziała niedokrwistości. Karma dla psa Senior powinna być również bogata w minerały i pierwiastki śladowe ważne dla kondycji zębów i kości, wspomagających odporność i działanie wielu układów psiego organizmu.
Zmniejszenie podaży tłuszczy w diecie starszego psa chroni go przed otyłością i związanymi z nią chorobami, na przykład przed zmianami w stawach. Mniej tłuszczu w karmie psa seniora to również łatwiejsze trawienie i mniej problemów gastrycznych. Zamiast tłuszczu w karmie powinno być więcej dobrej jakości białka, witamin i minerałów, których potrzebuje starzejący się organizm zwierzęcia.