Tlen -źródło życia

"Nie znam choroby, u podstaw której nie leżałoby niedotlenienie komórek"
 
- głosi znany biochemik Otto Wartburg, laureat Nagrody Nobla.

Co to jest?
Bez smaku, zapachu, koloru i nie ma bez niego życia? Jest to tlen, który jest, być może, jednym z najbardziej powszechnych pierwiastków obecnych na Ziemi.
Np. spójrzmy we wnętrze naszego ciała. Ludzki organizm składa się z 4 głównych pierwiastków: w 65% - z tlenu, 18% - z węgla, 10% - z wodoru i w 3% - z azotu. W powietrzu jest tylko 0,03% CO2. Tak więc wydawać się może, że nie powinniśmy odczuwać jego braku. A może jednak?
Tlen można odnaleźć na Ziemi w kilku postaciach (powietrze, woda, roślinność, świeże pożywienie), ale już wkrótce możemy odczuć brak niektórych z nich.

Środowisko

Jeżeli środowisko dostarcza odpowiednią ilość tlenu, organizm pochłania go i wykorzystuje. Ale czy tlen występuje w środowisku w wystarczających ilościach?

100 lat temu zawartość tlenu w powietrzu wynosiła 22%. W dzisiejszych czasach kształtuje się średnio na poziomie 19%, a w dużych miastach tylko 12-15%. Nasze płuca są w maksymalny sposób obciążane powietrzem zanieczyszczonym chemikaliami, pyłkami, tlenkiem węgla, kurzem, kadmem, ołowiem, na co organizm reaguje bólem głowy, zmęczeniem, problemami oddechowymi, alergią. Sytuacja nie jest lepsza, jeśli chodzi o żywność i napoje. Konserwanty, barwniki, w niektórych przypadkach zanieczyszczenie pogarszają ich jakość, obciążając organizm i zwiększając nasze zapotrzebowanie na tlen. Niedobory tlenu w organizmie mogą pojawić się także w następujących sytuacjach:

 • nieprawidłowe, zbyt płytkie oddychanie;

 • palenie (nawet bierne);

 • pogorszenie jakości wody;

 • zmniejszone spożycie wody i spożywanie większych ilości napojów gazowanych, a także alkoholu, kawy;

 • konsumpcja żywności pochodzącej ze sztucznych upraw;

 • sztuczne światło;

 • przyjmowanie leków;

 • brak aktywności fizycznej.
  Jeśli jesteśmy narażeni na w/w czynniki, najlepsze co możemy uczynić, to stawić czoła niebezpieczeństwu i spróbować je pokonać.
   

 •  . Organizm

  Tlen jest potrzebny miliardom komórek naszego organizmu. Nie są one w stanie pobierać go bezpośrednio z powietrza, dlatego do jego transportu służą specjalne struktury. Centralny układ nerwowy dostarcza siły napędowej przeponie, która kurcząc się, umożliwia wdech powietrza. Poprzez filtr pęcherzyków płucnych, tlen przepływa do krwi i w tym momencie kończy się zadanie układu oddechowego. Odtąd pałeczkę przejmuje układ krążenia, który spełnia funkcje: pompy (serce), rur (naczynia krwionośne) i środka do transportu gazów pomiędzy płucami i komórkami (krew).
  Tlen jest transportowany we krwi w dwóch postaciach. Małe ilości rozpuszczają się w osoczu (1%), a pozostała część tlenu (99%) wiąże się z cząsteczkami hemoglobiny. Tak więc, bez hemoglobiny tlen nie mógłby dotrzeć do komórek w takich ilościach, jakie są potrzebne do prawidłowego przebiegu reakcji metabolicznych. Kiedy procesy przemiany materii nie przebiegają na odpowiednim poziomie, mogą pojawić się objawy niepożądane. Np. w sytuacji zbyt małej podaży tlenu, komórka zwraca się po inne źródło energii, by podtrzymać funkcje niezbędne do życia. Najczęściej w takim przypadku, komórki rozkładają glukozę w procesie beztlenowej fermentacji, która może zaburzyć metabolizm komórkowy. W efekcie powstaną niepożądane związki chemiczne. W okresie powrotu do stanu prawidłowego, cała grupa osłabionych komórek traci swoją naturalną zdolność do samoobrony. Takie komórki pozostają bezbronne wobec wirusów, grzybów, bakterii i innych czynników chorobotwórczych.
   

   

  .

   

   

   

   

   

   

   

   

   

  Kup teraz tlen>>


 • Suplementacja tlenu

  Ostatnio w USA ogromne zainteresowanie budzą suplementy zawierające biologiczny tlen. Wśród nich, najbardziej skuteczny okazał się stabilizowany tlen, którego jakość nie zmienia się przez lata, nie wywołuje negatywnych skutków i nie generuje tworzenia się wolnych rodników. Jest nie tylko absolutnie bezpieczny, ale także łatwo wykorzystywany przez organizm. Zawiera 12000. cząsteczek tlenu na 1 milion części, czyli ponad 1000 razy więcej od ilości tlenu zawartego w wodzie z kranu. (Dla porównania, w przypadku wody z kranu wartość ta wynosi 5-7, podczas gdy w przypadku wody źródlanej 10-12). Stąd też stabilizowany tlen jest prawdziwym mistrzem w swoim rodzaju. Zobaczmy zatem, co może nam zaoferować:

 • poprawia zaopatrzenie komórek w tlen, korzystnie wpływając na procesy przemiany materii ( cukrzyca, miażdżyca, podagra, nadwaga);
   

 • dzięki właściwościom odtruwającym i oczyszczającym, przyczynia się do eliminacji bakterii beztlenowych, takich jak Streptococcus (paciorkowce), Staphylococcus (gronkowiec), Salmonella, E. Coli;
   

 • naładowuje organizm energią, poprawia procesy fizjologiczne;

 • sprzyja przyswajaniu i wykorzystaniu witamin, składników mineralnych, aminokwasów i ziół;

 • pobudzając krążenie krwi chroni przed rozwojem chorób sercowo-naczyniowych (np. zawału serca, nadciśnienia tętniczego);

 • łagodzi dolegliwości związane z zaburzeniami oddychania;

 • korzystnie wpływa na tlenową aktywność fizyczną, znacząco polepsza wydolność sportowców;

 • zwiększając zaopatrzenie mózgu w tlen, pozytywnie oddziaływuje na procesy umysłowe.
  Już w wielu dużych miastach możesz od czasu do czasu wpaść do baru tlenowego i płacąc 50-80 PLN za seans, możesz pooddychać powietrzem sztucznie wzbogaconym w tlen, tylko po to, by z powrotem zanurzyć się w smog. Na szczęście istnieje bardziej skuteczny i ekonomiczny sposób, jakim jest koncentrat stabilizowanego tlenu, w postaci preparatu OXY MAX.

 •  
 • CF Europe
  Na podstawie artykułu prof. Valerii Szedlak-Vadocz
  CALINews nr 7, Styczeń 2003

 •  

  OXYMAX ma bardzo wiele zalet m.in.: łagodzi dolegliwości w przebiegu chorób sercowo-naczyniowych (np. zawał serca, nadciśnienie tętnicze), w cukrzycy i podagrze,  zwiększa zapotrzebowanie mózgu w tlen, korzystnie wpływa na przemianę materii.
  U sportowców szybko likwiduje zakwasy, wpływa na tlenowa aktywność fizyczną, przywraca energię i znacząco wpływa na polepszenie wydolności u sportowców.
  Dzięki właściwościom odtruwającym i oczyszczającym zwiększa gojenie się trudnych do leczenia ran szczególnie tych po oparzeniu,  przyczynia się do eliminacji bakterii beztlenowych takich jak Streptococcus, Staphylococcus, Salmonella, Coli itp.

  Astma - dotlenianie organizmu i. teoria tzw. "Metoda Butejko" (BUTEYKO)

  Jedną z przyczyn chorób przewlekłych (w tym pasożytniczych, metabolicznych oraz nowotworowych)  jest niedobór tlenu. Dr Otto Warburg odkrył i wyraźnie określił, że główną najbardziej fundamentalną przyczyną raka jest zbyt mała ilość tlenu docierająca do komórek. Na temat "tlenowych magnesów" więcej szczegółowych informacji znajduje się tutaj>>.

  Co to jest "drzewo oskrzelowe" i jak jest zbudowane?

  Drzewo oskrzelowe to system kanałów i pęcherzyków, który swoja budową przypomina odwrócone do góry nogami drzewo liściaste - stąd nazwa. Pień tego "drzewa" tworzy tchawica. Od pnia odchodzą dwie duże "gałęzie" - prawe i lewe oskrzele główne.

  Oskrzela główne dzielą się z kolei na mniejsze "gałęzie" - oskrzela segmentowe. Te z kolei rozgałęziają się na drobne "gałązki" -  oskrzeliki. Oskrzeliki kończą się gronkami. Na ich końcach jako liście występują pęcherzyki płucne (alveoli pulmonis).

  Tętnice i żyły płucne

  Rozgałęzienia tętnicy płucnej towarzyszą rozgałęzieniom oskrzeli. Również one dzielą się na coraz mniejsze tętniczki i kończą się naczyniami włosowatymi -  kapilarami. Naczynia włosowate otaczają pęcherzyki płucne oraz ich przewody. Droga naczyń żylnych jest dokładnie odwrotna.

  Kiedy krew przechodzi przez płuca i naczyniami włosowatymi dopływa do pęcherzyków płucnych, ma tam kontakt z wdychanym tlenem. Tlen z pęcherzyków płucnych przenika do krwi.

  Prawidłowo - do każdego atomu żelaza w hemoglobinie, przyczepia się po 4 cząsteczki tlenu i razem z krwią przemieszczają się do wnętrza organizmu. Kiedy dotrą do komórek, hemoglobina uwalnia tlen, który następnie jest zużywany w komórkach w procesach spalania i wytwarzania energii. Powstaje dwutlenek węgla, który z krwi dyfunduje do płuc i podczas wydechu jest wydalany z organizmu.

  Krew w naszych płucach powinna mieć 96% natlenienia. Ale co, jeśli w organizmie i we krwi zabraknie nam np. odpowiedniej ilości żelaza?

  Zatem jedną z podstawowych spraw w procesach prawidłowego natleniania organizmu, jest dostarczenie odpowiedniej ilości żelaza w pożywieniu bądź w postaci naturalnej -  chelatowanych suplementów żelaza np. Iron Plus.

  Druga ważną sprawą są spacery, ruch na świeżym powietrzu. Jeśli to za mało -  doskonała jest suplementacja tlenem w płynie np. OXYMAX, która dostarcza do organizmu tlen pomijając układ oddechowy, który np. w danej chwili pracuje nieprawidłowo ( astma, zapalenie płuc, choroby nowotworowe). Dzięki OXYMAX tlen dostarczany jest za pomocą naczyń krwionośnych oraz znacznie większej sieci naczyń limfatycznych -  z płynami ustrojowymi. Jest to szczególnie ważne tam, gdzie istnieje zator i krew nie może dotrzeć do danego miejsca z uwagi na skrzepy. Tlen dociera wtedy w chore miejsce wraz z płynami limfatycznymi. To bardzo ważne, aby w naszym organizmie nigdy nie zabrakło tlenu -  dlatego warto go podawać z postaci płynnej -  OXYMAX. Dlaczego to takie ważne?

  Warto wiedzieć, iż nasze dotlenienia, a przede wszystkim oddychanie regulowane jest również przez poziom CO2. Do odłączania się tlenu z hemoglobiny przyczynia się właśnie obecność dwutlenek węgla, dzięki czemu zachodzi wymiana tlenu na dwutlenek w naszych komórkach. Okazuje się, iż jeśli mamy za mało CO2 we krwi, to niezależnie od ilości tlenu, nie może on być uwalniany i zużyty w komórkach (znany jako efekt Verigo Boro).

  Jak możemy zwiększyć ilość dwutlenku węgla w organizmie?

  W sytuacji zbyt małej podaży tlenu, komórka zwraca się po inne źródło energii, by podtrzymać funkcje niezbędne do życia. Najczęściej w takim przypadku, komórki rozkładają glukozę w procesie beztlenowej fermentacji. Szybko chodząc, biegając lub fizycznie pracując, mięśnie spalają glukozę. W trakcie pracy wydziela się dwutlenek węgla, który przedostaje się do krwi, a jego nadmiar wydalany jest przez płuca. Podczas zbyt intensywnego oddychania, poziom wentylacji przewyższa ten, który jest potrzebny do usuwania CO2. Taka hiperwentylacja wysuwa z organizmu CO2, naczynia krwionośne kurczą się i zaczyna się tlenowy głód tkanek. Kiedy żyły zwężają się, zmniejsza się ilość krwi dostarczanej do naszych organów. W wyniku zwężenia naczyń krwionośnych automatycznie podwyższa się ciśnienie krwi. To prowadzi do hipertenzji. Poza tym, z powodu zmniejszonej średnicy żył, podwyższające się ciśnienie krwi może być przyczyną wielu chorób serca.

  W tym procesie  w wyniku braku odpowiedniej ilości tlenu, komórki zaczynają czerpać tlen z fermentacji cukru. W wyniku tego zjawiska powstał dodatkowo kwas mlekowy zakwaszający organizm i mięśnie oraz osłabiający Twoje samopoczucie. W efekcie powstały niepożądane związki chemiczne i w ten sposób został zaburzony  metabolizm komórkowy, co może dać podłoże do rozwoju cukrzycy.

  W tym czasie oraz  w okresie powrotu do stanu zdrowia, cała grupa osłabionych komórek traci swoją naturalną zdolność do samoobrony. Takie komórki pozostają bezbronne wobec wirusów, grzybów, bakterii i innych czynników chorobotwórczych. Nadmiar kwasu mlekowego powoduje dodatkowe trudności z powrotem do przyswajania tlenu z atmosfery i w efekcie może powodować wynaturzenie się komórek oraz ich przetwarzanie się w komórki rakowe.

  Zatem podczas pobudzania wytwarzania większej ilości dwutlenku węgla w organizmie poprzez ruch, warto podać dodatkowo tlen w płynie - OXYMAX, aby zapobiegać sytuacji fermentacji cukru w organizmie.

  Aby metabolizm był w normie, potrzebny jest normalny bilans kwasowo-zasadowy (indeks ph). Za wysoki bądź niski poziom dwutlenku węgla jak już wiemy - narusza równowagę kwasowo-zasadową -  narusza homeostazę.

  Według teorii naczyń krwionośnych, dwutlenek węgla w naturalny sposób rozrzedza naczynia krwionośne. Ale wiemy już, że w nadmiarze może być niekorzystny dla organizmu. Dlatego w tych przypadkach tak bardzo pomocny jest astmatykom Sublinqual Coenzym Q10 do ssania z uwagi na poprawę pracy serca, pobudzanie krążenie, lepsze ukrwienie tkanek i dotlenieni ich oraz  Polinesian NONI sok lub kapsułki z wagi na wspomaganie wytwarzania w organizmie tlenku azotu -  idealnego regulatora ciśnienia oraz pomocnego w usuwaniu przyczyn astmy>>. Te naturalne suplementy na szczęście nie są lekami farmakologicznymi stąd nie mają żadnych skutków ubocznych -  sa bezpieczne dla dzieci i dorosłych. Rozszerzają naczynia krwionośne, regulują ciśnienie krwi, działają w mięśniach, które tworzą podstawę arterioli i alweoli (w płucach). Do zestawu tego należy dodać również OMEGA 3 firmy 4 Life oraz Smokerade, które wspaniale wspierają swoje działanie wzajemnie, pomagając normalnie funkcjonować astmatykom.

  Szczególną pomoc mają osoby stosujące leczenie astmy (metoda Butejki) + OXYMAX, co pozwala im lepiej dotlenić płuca i organizm a szczególnie zaprzestać podawania leków farmakologicznych (sterydy, antybiotyki inne leki rozszerzające oskrzela) na astmę. Związek pomiędzy codziennym stosowaniem leków farmakologicznych działających tylko na skutek -  rozszerzających oskrzela  a pogorszeniem się objawów astmy został po raz pierwszy zauważony już w latach 1960, kiedy w Anglii i Australii wystąpiły pierwsze "epidemie" astmy. Co najmniej od roku 1990 naukowcom wiadomo, że regularne przyjmowanie krótko działających farmakologicznych leków rozszerzających oskrzela (leków na receptę) nie pomaga w opanowaniu astmy -  nie działa na jej przyczynę i nie leczy. Szacuje się, że tego rodzaju praktyki, bazujące do dziś na fałszywej teorii podawania leków rozkurczowych dla astmatyków spowodowały ogólne pogorszenie stanu zdrowia astmatyków w tysiącach przypadków i śmieć w dalszych tysiącach - jak twierdzi Jennifer Stark - specjalista naturalnej metody leczenia astmy - metody Butejki. Metoda ta jest traktowana przez przemysł farmaceutyczny jako poważne zagrożenie stąd nie jest rozpowszechniana przez medycynę klasyczną, podobnie jak suplementacja naturalna.

  Metoda Butejko pozwala kontrolować astmę poprzez naukę prawidłowego oddychania i zwalczać jej objawy w naturalny sposób. W tym celu warto tez podawać naturalne suplementy: (Omega 3, C 1000, Smokerade, Garlic Caps, Protect 4 Life, Ocean21, OXYMAX, Polinesian NONI liofilizowany sok i kapsułki, Nopalin, ParaProteX, Spirulina Max i inne. Takie zabiegi i naturalna kuracja uwalnia od konieczności przyjmowania nieskutecznych leków objawowych -  farmaceutyków w tym szkodliwych dla dzieci sterydów. Ludzie stosujący leki sterydowe obserwują  u siebie efekty uboczne w postaci rozwoju grzybicy, lambliozy, pleśniawek, chrypawego głosu, ścieniania się skóry i kruchości naczyń o czym świadczy skłonność do siniaków czy krwotoków. Z naczyniami kapilarnymi i ich łamliwością związane jest ukrwienie oka a zatem choroby katarakta (zaćma) i jaskra. Leki farmakologiczne przeważnie są nieskuteczne w leczeniu  - tłumią tylko objawy i pozwalają na dalszy rozwój choroby, a tym czasem oficjalne leczenie astmy w medycynie klasycznej, nie zmieniło się w istotny sposób od lat 1950.

  Źródło:
  Buteyko Works - http://www.buteykoworks.com
  Telephone: 1300 798 102 Email: info@buteykoworks.com, Mail: P O Box 526, Coorparoo. Qld. 4151. Australia

  Więcej na temat działania tlenu - ELIKSIR ZDROWIA

  Koniecznie czytaj na temat innych ważnych przyczyn ASTMY tutaj>>


  ARTYKUŁY TEMATYCZNE:
  http://www.faceci.com.pl/tlen_zycie.html
  http://www.faceci.com.pl/oxymax.html

  http://www.faceci.com.pl/tlen_gaz.html

  OXYMAX jest dostępny w sieci globalnej patrz cennik

  Turbodoładowanie tlenowe - OXYMAX

      W wyniku uprzemysłowienia oraz zanieczyszczenia środowiska, systematycznie zmniejsza się w powietrzu stężenia tlenu. Jeszcze 100 lat temu notowano 22% tlenu w Powietrzu, a dziś zaledwie 12-15%. Twoje płuca są w maksymalny sposób obciążone zanieczyszczonym powietrzem. Podobnie jest z zanieczyszczona i przetworzona żywnością, która zakwaszając organizm, również zwiększa jego zapotrzebowanie organizmu na tlen.

   „Dajcie mi możliwość dostarczenia do organizmu wystarczającej ilości tlenu,  a ja wzniecę w nim ogień”    - ojciec medycyny:  Hipokrates 

  ...I nastał dzień, kiedy to współczesna nauka pozwoliła na spełnienie marzeń Hipokratesa  - firma CaliVita opracowała OXYMAX -  suplement zawierający biologiczny tlen w koncentracie.
  Dla porównania w wodzie z kranu zawartość tlenu wynosi 5-7 cząsteczek, a w przypadku wody źródlanej 10-12 cząsteczek na 1 milion części wody.
  OXYMAX zawiera 1000 razy  więcej tlenu niż w wodzie bo 12000 cząsteczek tlenu na 1 milion części wody. Stąd też tlen stabilizowany o ujemnych jonach tlenu - bardzo pozytywnych dla zdrowia, jest mistrzem w dotlenianiu organizmu, a szczególnie miejsc zaatakowanych choroba niedokrwienną, powikłaniami związanymi z cukrzycą, z rakiem,  - nowotworem lub infekcyjną. Rozprowadzany jest w organizmie poprzez krew ale również poprzez osocze i płyny obwodowe, dzięki czemu dociera do wszystkich miejsc w organizmie, nawet tam, gdzie wystąpiły zatory i nie dotrze krew.
  OXYMAX ma bardzo wiele zalet m.in.: łagodzi dolegliwości w przebiegu chorób sercowo-naczyniowych (np. zawał serca, nadciśnienie tętnicze), w cukrzycy i podagrze,  zwiększa zapotrzebowanie mózgu w tlen, korzystnie wpływa na przemianę materii a u sportowców szybko likwiduje zakwasy, wpływa na tlenowa aktywność fizyczną, przywraca energię i znacząco wpływa na polepszenie wydolności sportowców.
  Dzięki właściwościom odtruwającym i oczyszczającym zwiększa gojenie się trudnych do leczenia ran szczególnie tych po oparzeniu,  przyczynia się do eliminacji bakterii beztlenowych takich jak Streptococcus, Staphylococcus, Salmonella, Coli itp.

  =====================================

  Z produktów CaliVita oferty wzmacniających odporność , przydatnych w miażzycyc, chorobach serca, w cukrzycy , w chorobach pasożytniczych i astmie,  przygotowane przez Konsultanta Medycznego CaliVity dr Małgorzatę Miktus.

  OxyMax - dawki profilaktyczne

  Przygotowanie "roztworu podstawowego" dla noworodków i dzieci do 6 - 7 r. życia:
  Do 15 kropli Oxy Max dolej  0,5 litra wody mineralnej lub letniej przegotowanej wody.
  (Przelicznik inaczej -  5 kropli na 150 ml wody)

  Najpierw wlewamy krople, a następnie zalewamy wodą !!!

  zalecenia dla dzieci:

  - noworodki : 1 ml  roztworu wody z OXYMAX  3 x dziennie
  - dzieci od 1 do 4 lat: 1 - 4 ml  roztworu wody z OXYMAX  3 x dziennie
  tj.  1 ml roztworu przeliczaj na 1 rok życia i podawaj 3 x dziennie
  - dzieci od 5 - 10 lat: 5 do 10 ml  roztworu wody z OXYMAX 3 x dziennie tj. przeliczaj średnio 1 ml roztworu na 1 rok życia dziecka i podawaj  3 x dziennie
  ======================================


  Przygotowanie "roztworu podstawowego" dla nastolatków i dorosłych:
  Do butelki 1 litr wlej 60 kropli Oxy Max  i dolej 0,9 - 1 litr wody mineralnej.
  (Przelicznik dziennej dawki profilaktycznej -  20 kropli na 300 ml wody)
  Najpierw wlewamy krople, a następnie zalewamy wodą !!!

  zalecenia dla dorosłych:

   -  100 ml roztworu wody + OxymaX przyjmować  3 x dziennie

  OxyMax - dawki lecznicze

  W przypadku choroby dawkę należy zwiększyć 2 - 3 razy.

  U dorosłych podajemy po 20 kropli OXYMAX na pół szklanki wody i pijemy 3 x dziennie
  lub robimy roztwór  60 kropli na 300 ml wody do dziennego spożycia, popijając małymi łykami przez cały dzień.
  Roztwór można również stosować wg. zalecenia picia roztworu Oxymax z wodą, wg. informacji jak wyżej  - zalecenia dla dorosłych>>.

  U dzieci analogicznie 2 razy większe dawki tj. roztwór  30 kropli na 0,45 - 0,5 litra wody.
  Zalecenia picia silniejszego roztworu Oxymax z wodą, wg. informacji jak wyżej
   - zalecenia dla dzieci>>.

  =====================================

   ARTYKUŁY TEMATYCZNE:
  OXYMAX >>>
  TLEN ŻYCIE >>
  OXYMAX  TLEN >>>

  TLEN JAKO WAŻNY DO ŻYCIA GAZ >>>
  TLEN DLA PŁUC-   OXYMAX KONTRA CHOROBY UKŁADU ODDECHOWEGO >>>

  CUD TLENOWYCH MAGNESÓW EFA>>

  ARTYKUŁY  PRASOWE  W  INTERNECIE:

  SEKSOWNY DZIADEK Z WODĄ W PŁUCACH
  CUD TLENOWYCH MAGNESÓW EFA
  CHEMIOTERAPIA - MEDYCZNA ROSYJSKA RULETKA
  MAMMOGRAFIA - RAK PIERSI
  Enzymoterapia
  Pro selenium
  Strażnik twojego zdrowia
  Przeciwstawić się wszelkim dolegliwościom


   
  Cennik         wyślij link             strona do druku        Zamówienia>>>