STRONA GŁÓWNA  .:.  KLUB CALIVITA  .:.    KONTAKT  

Numery archiwalne SUBskrypcji >>

 Grudzień 2006 -  NEWSLETTER NR 30
- kliknij w link: http://www.faceci.com.pl/subskrypcja30.html

DEPRESJA ZIMOWA - zmobilizuj swój mózg!

"Tam gdzie nie wchodzi światło, wkrótce przyjdzie lekarz" -  włoskie powiedzenie...

Wpływ braku światła na depresję jest dość duży w krajach północnych. Zbadano, że aż 11% populacji Anglii i Szwecji cierpi na depresję, a tym czasem w Argentynie, Brazylii i Grecji na depresje cierpi zaledwie 1% populacji.

Zimą coraz więcej osób odczuwa przygnębienie. Przyczyną jest zaburzenie - depresja sezonowa tzw. SAD (seasonal affective disorder).
Naukowcy twierdzą, że przyczyną jesiennej, zimowej i wiosennej chandry jest zmniejszona ilość światła dziennego docierającego do siatkówki oka. Siatkówka ma połączenie z szyszynką, małym gruczołem położonym w mózgu. Można to jednak zmienić dobrze odżywiając swój mózg szczególnie w porze zimowej.
===============================

Spis treści:
1. Gdy dopadnie Cię depresja
2. Depresja sezonowa zwana SAD (seasonal affective disorder)
a/ Spacery podczas dnia
b/ Seanse w solarium
c/ Algi i zioła bogate w chlorofil - roślinni nosiciele światła
d/ Dostarczenie energii słonecznej poprzez surowe owoce i soki
3. Przewlekły kaszel związany z depresją
4. Substancje odżywcze mózgu rozweselą, dodadzą energii i przedłużą życie
komórek.

5. Mobilizacja mózgu do optymalnej wydajności intelektualnej
6. Podsumowanie. Życzenia świąteczno -  noworoczne i Karnawał w Brazylii

------------------------------------------------------------------------------

1. Gdy dopadnie Cię depresja

W listopadzie, grudniu i styczniu, gdy słońce na niebie pojawia się sporadycznie i na krótko, szyszynka odbiera sygnały o narastających ciemnościach i w organizmie zanika poziom serotoniny, która zmienia się na melatoninę. Szyszynka jest miejscem produkującym serotoninę (hormon ten działa w ciągu dnia), gdzie podczas nocy zachodzi biosynteza serotoniny w inny hormon - melatoninę. Zwiększa się poziom melatoniny, czyli produkowanego w naturalnych warunkach nocą hormonu snu. Nic więc dziwnego, że podczas szarych dni jesteśmy ospali, powolni i trudno nam się skupić.
Niedobór światła utrudnia również dotarcie do mózgu jednego z aminokwasów – tryptofanu- aminokwasu, który musi być dostarczony organizmowi z zewnątrz, w pożywieniu np. w bananach, nasionach słonecznika lub kiedy stosujemy pewne zioła np. lucernę lub suplementy posiadające ten aminokwas np.:
Green Care -  http://www.faceci.com.pl/lucerna.html

To właśnie z tryptofanu tworzy się serotonina – neuroprzekaźnik, który poprawia nastrój, łagodzi stres , pozwala na spokojny sen i zmniejsza nawet dolegliwości bólu.  Serotonina i melatonina odgrywają bardzo ważną rolę w regulowaniu snu, temperatury ciała, nastroju, przebiegu procesu dojrzewania, odnawiania się i wzrostu komórek oraz podczas menstruacji.
Serotonina   jest bardzo ważną substancją, która pośredniczy w zmienianiu procesów w komórce, w wielu komórkach lub całych tkankach. Jest neurotransmiterem, który zawiaduje i przekazuje impulsy nerwowe do tkanek. Od niej zależy, czy sygnał systemu nerwowego będzie w stanie dotrzeć do wszystkich zakątków ciała.
Serotonina bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych między komórkami mózgu. Ilość aktywnej serotoniny w mózgu zależy nie tylko od tego, ile jest produktu wyjściowego – tryptofanu z pokarmu - do jej wytwarzania. Znany jest mechanizm dobrego gospodarowania serotonina i wyłapywania serotoniny uwolnionej z neuronu z powrotem do jego wnętrza.
Jednak czasem zdarza się jej zbyt niski poziom w organizmie tego neuroprzekaźnika związany np. z nieprawidłowym żywieniem, co zaobserwowano nie tylko u osób agresywnych, ale także u osób cierpiących na bezsenność oraz np. będących w depresji w tym w depresji zimowej.
Jeśli więc jesteś rozdrażniona, płaczesz z byle powodu. Na dodatek Twój organizm domaga się większej ilości cukrów, które pomagają absorbować tryptofan. Zajadasz się słodyczami i tyjesz, co dodatkowo Cię przygnębia.
Więcej na temat serotoniny tutaj - http://www.noni.com.pl/serotonina.html
==============================

2/ Depresja sezonowa zwana SAD (seasonal affective disorder)

Zimowa depresja może utrudnić, lub wręcz uniemożliwić wypełnianie codziennych obowiązków i czerpanie radości z życia. Podczas ciemnych, zimowych dni może brakować energii witalnej. Ludzie bywają smutni, a ich kreatywność i wydolność spadają. Wiele z nich chciałoby po prostu położyć się do łóżka, zakryć głowę kołdrą i nie wychodzić stamtąd aż do wiosny. Zresztą niektórzy eksperci traktują SAD właśnie jako formę snu zimowego.
Problem narasta stopniowo, w miarę jak późnym latem i jesienią dni stają się coraz krótsze. Jego największe nasilenie przypada na środek zimy – szczególnie w tych miejscach, gdzie światło słoneczne jest obecne przez 7-10 godzin dziennie, albo mniej lub wcale jak za kręgiem polarnym.
Istnieje kilka sposobów pomocy osobom cierpiącym z powodu SAD.

a/ Spacery podczas dnia

Najpowszechniej stosowanym sposobem leczenia jest wystawianie się przez kilka godzin dziennie na światło. By nie dać się depresji,  należy korzystać jak najwięcej ze światła naturalnego odbywając co najmniej pół godziny spaceru dziennie np. do pracy. Zbawienny jest też zimowy odpoczynek w plenerze – śnieg odbija promienie słoneczne, więc nasz organizm otrzyma podwójny zastrzyk energii o dużym natężeniu.

b/ Seanse w solarium
Kiedy przez większość dnia przebywasz w zamkniętych pomieszczeniach, do których słońce rzadko zagląda, przygnębienie może mocno dać się we znaki. Do utrzymania dobrego samopoczucia potrzeba nam stałej, codziennej dawki światła o natężeniu minimum 4 tys. luksów. W mieszkaniu nawet, gdy zapalisz wszystkie lampy, możesz liczyć na porcję najwyżej 500 luksów. To za mało, by przywrócić normalny rytm wydzielania serotoniny i odzyskać dobry humor.

Samopoczucie poprawią systematyczne seanse w solarium – 10 minut tygodniowo, które mają ,,stymulować’’ dłuższe letnie dni, kiedy osoby z SAD funkcjonują na pełnych obrotach. Najlepiej od listopada do kwietnia korzystać z takich zabiegów, jeśli oczywiście finanse na to pozwolą. Koniecznie jednak spytaj lekarza, czy nie widzi przeciwwskazań. Niektóre choroby dają zakaz nadmiaru światła np. porfiria - http://www.euromentor.org.pl/autoryzacja/historie17.htm

choroby skórne oraz niektóre leki farmakologiczne, np. hormonalne czy przeciwcukrzycowe, mogą powodować nadwrażliwość na światło.
Zamiast słońca nieliczni stosują sposób walki z depresją jesienno-zimową naświetlając się specjalnymi lampami. Lampy te emitują potrzebne organizmowi dawki światła o właściwościach bardzo zbliżonych do naturalnego. Pod lampą o sile 2,5 tys. luksów możesz spędzić do 2 godzin dziennie; przy mocniejszej – 10 tys. luksów – wystarczy Ci jeden półgodzinny seans. Dokuczliwe objawy depresji ustępują zwykle po 2-3 tygodniach naświetlań. Niestety, zakup taki to spory wydatek rzędu około tysiąca zł, a podczas takich zabiegów nasz mózg nie zostanie odpowiednio odżywiony w niezbędne składniki pokarmowe, aby mógł prawidłowo spełniać swoje funkcje.

 c/ Algi i zioła bogate w chlorofil - roślinni nosiciele światła
Bez względu na to, jak nieprawdopodobne może się to wydawać, wewnątrz naszych komórek zdecydowanie istnieje światło. W rzeczywistości to właśnie światło może być podstawą komunikacji komórkowej. Wszystkie żyjące istoty są "nosicielami światła". Dokładniej wyjaśnił to profesor Fritz Albert Popp:

"Co minutę nasze organizmy muszą wymieniać blisko dziesięć milionów komórek. Jest oczywiste, że informacja wymagana do zrealizowania tak olbrzymiego zadania może być przetwarzana tylko z szybkością światła. Najwyraźniej tak przytłaczająca ilość przepływu sygnałów i przetwarzania danych wewnątrz każdego żyjącego organizmu - ludzkiego, zwierzęcego, roślinnego - jest osiągana dzięki biofotonom i to z wysoką precyzją. Te najbardziej mikroskopijne, koherentne promienie światła są odpowiedzialne za istnienie i działanie sieci informacji, łączące wszystkie żyjące komórki w organizmie. Pozwalają tak samo na stałe, nieutrudnione i inteligentne uaktualnianie danych".

Według prof. dr n. med Valerii Szedlak-Vadocz, rośliny oceaniczne szczególnie silnie przekształcają tę skoncentrowaną energię słoneczną w składniki, z których zbudowane są ich komórki i tkanki oraz tak cenny dla zdrowia chlorofil. Więcej tutaj - http://www.algi.pl/chlorofil.html

Aby dostarczyć jak najwięcej cennego dla oczyszczania i uzdrawiania organizmu chlorofilu, możemy korzystać z wielu suplementów m.in. płynnych OCEAN21, Liquid Chlorophyll oraz w ziołowych tabletkach Spirulina Max i Green Care.

W ten sposób energia słońca jest przenoszona w roślinne biofotony, które szczególnie wskazane są dla osób uczulonych na światło słoneczne, posiadających fotoalergię lub chorych na porfirię. Szczegóły na ten temat tutaj - http://www.algi.pl/biofotony.html

Ocean21 może być nieodłączną podstawa terapii dr Gersona, która opiera się na spożywaniu dużej ilości surowych soków warzywno - ziołowo - owocowych. Więcej tutaj - http://www.algi.pl/gersona_terapia.html

d/ Dostarczenie energii słonecznej poprzez surowe owoce i soki
Naturalny preparat ZenThonic bogaty w składniki owocu mangostan, stwarza każdej komórce odpowiednie warunki do pracy i regeneracji. Pomaga odzyskać wewnętrzną harmonię i energię do działania. Zawiera tak bardzo brakującą nam zimą energię promieni słonecznych, która ma korzystne działanie na nasze komórki i cały organizm, a szczególnie u osób cierpiących na zimową depresję.
W związku z efektem długich nocy polarnych, zimna, ciemności, braku światła słonecznego i związanych z tym częstych depresji jako przyczyny wielu chorób,  produkt zawierający mangostan, doskonale sprzedaje się w Finlandii. W USA oraz wielu krajach Unii Europejskiej właśnie z tego powodu naturalne suplementy z owocu mangostan robią furrorę, a firmy je sprzedające notują rekordowe obroty szczególnie w okresie jesieni, zimy i lata.
Więcej na ten temat tutaj - http://www.faceci.com.pl/zenthonic.html
 

Wśród składników ZenThonic można odnaleźć prawie każdy rodzaj substancji odżywczych oraz fizjologicznie zdrowe "wibracje" (tzw. czynniki bioinformacyjne), tak bardzo niezbędne dla utrzymania zdrowia każdego z nas. Wibracje te docierają do nas dzięki energii słonecznej zawartej w owocach i są niezbędne do harmonijnego funkcjonowania naszego organizmu.
Oprócz mangostanu, ZenThonic zawiera koncentrat soków z czerwonych winogron, borówek, truskawek, malin, jest tu ceniona w stanach zapalnych  szczególnie układu moczowego - żurawina wielkoowocowa,  jak również z jabłek i gruszek.
Każdy z tych owoców zawiera w sobie odrobinę energii słonecznej oraz jest bogatym źródłem rozmaitych substancji ochronnych i odżywczych. Podane jednocześnie, dostarczają praktycznie wszystkie witaminy, składniki mineralne, enzymy oraz błonnik - niezbędne ludzkiemu organizmowi do utrzymania zdrowia. Dodatkowo, emitowane przez nie wibracje dostosowują się do częstotliwości wibracji komórek ludzkich, zapewniając ich prawidłowe funkcje.
Dzięki Zenthonic podczas krótkich dni zimowych, przygnębienia i depresji, każdy z nas szybko wróci do formy i dobrego samopoczucia.
Więcej szczegółów na ten temat tutaj - http://www.mangostan.pl/bioenergia.html
==============================

ZenThonic jako surowy sok owocowy, wydaje się być wprost idealny do wspomagania naturalnej terapii dr Gersona, która opiera się na spożywaniu dużej ilości surowych soków warzywno - ziołowo - owocowych. Więcej tutaj - http://www.algi.pl/gersona_terapia.html

 3. Przewlekły kaszel związany z depresją

Ponad połowa osób cierpiących na przewlekły kaszel ma objawy depresji, wynika z najnowszych badań amerykańskich. Optymistyczne jest jednak to, że w miarę jak kaszel ustępuje, poprawia się nastrój pacjentów - napisali autorzy pracy na łamach "Chest".
Jak przypominają badacze, kilka wcześniejszych badań sugerowało, że przewlekły kaszel może znacznie obniżać jakość życia pacjentów.
Aby ocenić wpływ przewlekłego kaszlu na nastrój, naukowcy z Centrum Medycznego Montefiore w Nowym Jorku przebadali 100 osób z tą dolegliwością.
Na podstawie standardowego kwestionariusza do oceny objawów depresyjnych i ryzyka depresji klinicznej naukowcy stwierdzili, że aż 53 proc. badanych miało znaczące objawy depresji. W zastosowanym teście już 16 punktów oznacza wyraźną depresją, podczas gdy średnia w badanej grupie wynosiła 18,3. Gdy badania powtórzono po trzech miesiącach, okazało się, że objawy depresji znacznie złagodniały (średnia liczba punktów 7,4) i że miało to silny związek z ustąpieniem kaszlu.
 Badacze liczą, że ich praca pomoże uświadomić lekarzom, jak duże ryzyko depresji towarzyszy osobom z przewlekłym kaszlem.
Tym czasem sam kaszel jest informacją od naszego organizmu, iż w jego wnętrzu dzieje się coś niedobrego. Może to być zaburzenie mikroflory w jelitach spowodowane niewłaściwym żywieniem np. nadmiar mleka pasteryzowanego oraz obecnością pasożytów, np. glist lub lamblii.
Pasożyty te podobnie jak przewlekły kaszel, są jedną z głównych przyczyn powstawania alergii a dalej astmy oskrzelowej. Więcej na ten temat -
 http://www.euromentor.org.pl/autoryzacja/subskrypcja_nr10.html

Warto w tym przypadku obrok stosowania Garlic Caps i witaminy C 1000 zainteresować się głębiej kuracją oczyszczającą z pasożytów czyli z grzybów, bakterii i robaków. Więcej na ten temat tutaj – http://www.gronkowiec.pl/oczyszczanie.html
===
Nareszcie wolna...

...W jednym roku przebywałam aż 13 (!) razy w szpitalu z powodu ataków astmy. Duszność dusznością, raz się nasila, raz się zmniejsza, w Czesie przeziębienia nasila się okrutnie. Najdokuczliwszym moim problemem jest jednak ohydny, wstrętny kaszel, który kiedyś myślałam, że mnie po prostu wykończy.
W 1998 roku spotkałam koleżankę która poradziła mi i zamówiłam produkty CaliVita:
Protect 4 Life (standaryzowany miłorząb japoński) - http://www.faceci.com.pl/protect.html
i Spirulinę Max ( algi >>) - http://www.faceci.com.pl/spirulina.html
Zażywam je regularnie. Po trzech tygodniach zażywania mój okropny kaszel znikł do dnia dzisiejszego. HURA!!!
Teraz po prostu chce mi się ŻYĆ! ŻYĆ!
Bożena P. z Lublina
===
Podczas kaszlu i astmy oskrzelowej pomocny jest również sięgający głęboko do przyczyn choroby Green Care lub LIQUID CHLOROFIL -  oba preparaty z lucerny siewnej.
Lucerna wspomaga też łagodzenie depresji sezonowej gdyż zawiera w.w tryptofan oraz chlorofil.
Chlorofilina pozyskiwana z lucerny siewnej zawarta w obu preparatach jest składnikiem o wszechstronnym zastosowaniu. Produkt w płynie może być stosowany wewnętrznie jak i zewnętrznie -  do okładów lub płukania gardła. Więcej - http://www.faceci.com.pl/lucerna.html
==============================

4. Substancje odżywcze mózgu rozweselą, dodadzą energii i przedłużą życie komórek

Kulturyści powiedzieliby, że do rozwoju mięśni potrzebna jest siłownia i odpowiednie suplementy białkowej.
Jak powiedziałem komórki nerwowe nie podlegają odnowie. Komórki przewodu pokarmowego reprodukują się co dwa lub trzy dni, czerwone krwinki wymieniają się co trzy, cztery miesiące, nawet komórki tkanki kostnej mają zdolność reprodukcji w odstępie od dwóch do pięciu lat.
Mózg natomiast nie odnawia neuronów. Z biegiem czasu neurony mózgu akumulują produktu przemiany materii, co jest spowodowane działalnością destrukcyjnych atomów i cząsteczek zwanych powszechnie wolnymi rodnikami. Te cząsteczki niszczą ściany komórek oraz DNA, powodując przedwczesne starzenie się mózgu, a także złe funkcjonowanie komórek, utratę pamięci, zmiany osobowości, zmiany związane ze starzeniem się ustroju, udar mózgu i raka. Koniecznie, więc trzeba się nauczyć jak prawidłowo odżywiać i chronić stałą liczbę neuronów mózgu, ponieważ one nigdy się nam nie odnowią. Około 15 procent wydychanego przez nas tlenu łączy się z tłuszczami i innymi substancjami w mózgu, tworząc w naturalnym procesie przemiany materii destrukcyjne wolne rodniki.

W procesie starzenia, aktywność antyoksydacyjna mitochondriów komórkowych maleje - wolne rodniki, wywołując tzw. peroksydację lipidową, niszczą wrażliwe błony komórkowe, a tym samym - komórki. Efektem tego jest brak energii, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia pamięci, mogą również pojawić się schorzenia degeneracyjne. Jednak nasze zdrowie i pamięć są rujnowane również przez inne czynniki. Wymienię tu jedynie te bardziej znane, takie jak: alkohol, palenie tytoniu, środki nasenne i uspokajające, niedostateczne ukrwienie mózgu, niedoczynność tarczycy, intensywny, przewlekły stres, depresja, niewłaściwe odżywianie, brak wysiłku intelektualnego. Możemy zapobiec gwałtownej redukcji naszych komórek mózgowych i zachować świeżość umysłu, jeżeli powyżej 30. roku życia systematycznie zażywać będziemy kompozycję składników, wspierającą pielęgnację mózgu, komórek nerwowych i mięśniowych.
 
Jest wiele preparatów naturalnych wspierających nasz mózg m.in. Zenthonic jako zestaw najsilniejszych antyoksydantów oraz Energy&Memory
Połączenie owoców (naturalnych antyoksydantów) w ZenThonic ma silne właściwości wzmacniające. Wspomniane wcześniej wyniki obszernej analizy ORAC (Zdolność Absorpcji Rodników Tlenowych) przeprowadzonej w Uniwersytecie Tufts w Bostonie wykazują na silne właściwości tych ekstraktów owocowych, chroniące komórki i ich składniki przed uszkodzeniem oksydacyjnym. Wykazano również, że pomagają zwolnić procesy związane ze starzeniem się całego organizmu, szczególnie mózgu. Odkryto, że żywność z wysokim ORAC podnosi pojemność antyoksydacyjną ludzkiej krwi o 10 - 25%, pomagając zwiększyć zdolność uczenia się i zapobiegać utracie długoterminowej pamięci.
Więcej tutaj - http://www.mangostan.pl/ORAC.html

========
Natomiast Energy&Memory zawiera:
 » niezbędne dla regeneracji komórek -
 cholinę i lecytynę  -  http://www.faceci.com.pl/lecytyna.html ;
 » antyoksydanty - witaminę C, witaminę E, cynk i selen
Kiedy brakuje np.  cynku, masz zmienne nastroje i kłopoty z koncentracją. Jego obfite źródła to czerwone mięso, ryby, owoce morza, pszenica i rośliny strączkowe. Więcej
 - http://www.suplementy-online.eu/produkty-9.html
 » magnez (z wapniem) - niezbędny do przekazywania impulsów nerwowych – jego niedobór powoduje osłabienie, drażliwość i bezsenność. Szukaj go w kakao, gorzkiej czekoladzie, orzechach, suszonych figach. ,,Wrogami''  magnezu są tabletki moczopędne, alkohol oraz nadmiar tłuszczu i cukru z ,,cukiernicy'' w diecie, mocna kawa i mocna czarna herbata oraz stosowanie destabilizujących "diet cud". Więcej - http://www.faceci.com.pl/magnez.html ;
 » witalizującą guaranę. Więcej na ten temat tutaj - http://www.faceci.com.pl/guarana.html

Mamy również do dyspozycji cały arsenał w postaci składników odżywczych takich jak:
» witaminy B Complex, których brak jest przyczyną apatii, osłabienia pamięci. Witaminy te znajdziesz w drobiu, drożdżach i pełnoziarnistym pieczywie oraz w  Stress Management B Complex - http://www.faceci.com.pl/depresja.html  i  http://www.suplementy-online.eu/details-65.html
oraz w wielu multiwitaminach naturalnych - http://www.suplementy-online.eu/produkty-7.html

 » witaminy C i E – linki:
- http://www.suplementy-online.eu/produkty-8.html
http://www.suplementy-online.eu/details-11.html

» aminokwasy jak L-cysteina oraz L-glutation w Liver Aid
 – http://www.faceci.com.pl/liver_aid.html 
http://www.suplementy-online.eu/details-11.html
http://www.suplementy-online.eu/details-40.html
http://www.suplementy-online.eu/produkty-7.html

 >> zielona herbata - przy okazji badań porównawczych, przeprowadzonych w Kalifornii stwierdzono, że pijący tę herbatę są o dwie trzecie - ponad 60% mniej podatni na uszkodzenia naczyń wieńcowych i o jedną trzecią na uszkodzenia naczyń zaopatrujących mózg - w porównaniu do zwolenników kawy. Szczególnie docenia się działanie pobudzające i odprężające zielonej herbaty. Popijając ją, łatwiej się skoncentrować, szybciej można się nauczyć tekstu na pamięć.  Więcej na ten temat tutaj –  http://www.faceci.com.pl/subskrypcja26.html

>> miłorząb japoński - Ginkgo biloba często nazywany jest roślinnym eliksirem młodości, ponieważ pozwala dłużej zachować sprawność umysłową zwłaszcza w okresach zwiększonego obciążenia organizmu. Jego związki czynne wykazują właściwości chroniące system nerwowy, tzn. spowalniają postępującą degenerację tkanki nerwowej i mózgu, związaną nieodłącznie z procesem starzenia się organizmu. Taka pomoc natury jest bezcenna zwłaszcza dla tych osób, które skarżą się na szum w uszach, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, osłabienie pamięci czy zmienność nastrojów. Więcej tutaj - http://www.faceci.com.pl/protect.html

Te wszystkie składniki odżywcze mają zdolność neutralizowania wolnych rodników.  Nasz mózg ma nienasyconą potrzebę otrzymywania witamin, minerałów, aminokwasów, glukozy i tlenu!

Niestety większość ludzi, pamiętając jedynie o potrzebach ciała i ‘’załadowaniu’’ żołądka, w pożywieniu nie dostarcza swojemu mózgowi odpowiednich składników potrzebnych do jego rozwoju. Wielu niesłusznie uważa, że inteligencja, pamięć oraz ogólna sprawność umysłowa jest uwarunkowana wyłącznie genetycznie. Nie próbują więc rozwijać możliwości swojego mózgu karmiąc go cennymi składnikami naturalnymi choćby pochodnymi np. z ryb jak omega 3 -  szczegóły tutaj - http://www.suplementy-online.eu/sekrety-6.html
 
Zatem aby przemóc ospałość umysłową, podnieść nastrój, uzyskać większą jasność umysłu, szczególnie, jeśli czeka nas wyczerpująca praca lub nauka, możemy używać naturalnych składników odżywczych usprawniających pracę mózgu. Składniki te ułatwiają przepływ krwi do mózgu i pomagają chronić go przed wolnymi rodnikami. Badania naukowe wykazały, że umiejętnie dobrane składniki odżywcze przedłużają życie zwierząt laboratoryjnych o 30-50 procent i podobnie działają u człowieka.
==============================

5. Mobilizacja mózgu do optymalnej wydajności intelektualnej

Rano, kiedy spożywamy białko, takie jak mięso, drób, owoce morza, fasola, soczewica, podnosimy sprawność umysłową mózgu. Dobrze jest rozpocząć dzień od herbaty. Herbaty dla ciała i umysłu mają wielkie znaczenie. Podnieś witalność czerwoną herbatą Pu-Erh lub zieloną np. Mao-Feng. Zielona herbata będzie smakować idealnie, gdyż po wstępnym płukaniu tzw. ,,myciu herbaty’’, zalejesz ją wodą dopiero w około 5-10 minut po wrzeniu. Będzie doskonała!
Zielona herbata była pierwszym w świecie napojem, który był w stanie (przejściowo) pokonać zmęczenie, przepędzić sen i umożliwić lepsze skupienie uwagi. Dlatego też od samego początku uchodził wręcz za eliksir dla pracy umysłowej. Naukowcy stwierdzili znacznie później, że pobudzający efekt zielonej herbaty wiąże się z obecnością kofeiny. Kofeina ta ma jednak odmienne działanie w porównaniu do kofeiny zawartej w kawie: ta ostatnia wchłaniana jest już w żołądku, w związku z czym działa bardzo szybko. Ten sam związek zawarty w herbacie przyswajany jest dopiero w jelitach, toteż znacznie wolniej przedostaje się do krwiobiegu. Zawarte w herbacie garbniki również spowalniają wchłanianie. Dzięki temu pobudzające działanie herbaty przebiega wolniej i stateczniej, jest też dłuższe. Prosty test wykazał, że spożycie herbaty korzystnie odbija się na wielu czynnościach umysłowych, takich jak dodawanie, pisanie, czytanie oraz pamięciowe opanowywanie materiału, przyspieszając je i poprawiając jakość. Współczynnik błędów osób biorących udział w teście zmniejszył się pod wpływem spożycia herbaty aż o 25 procent. Efekt ten osiąga swe apogeum po 40 minutach, niknąc jednak całkowicie po godzinie i dziesięciu minutach. Więcej szczegółów na temat rytuału przygotowania zielonej herbaty w artykule  
-  ZIELONA HERBATA I JEJ SEKRETY  - link:
http://www.suplementy-online.eu/sekrety-4.html

Jeśli na przykład powstrzymamy się od jedzenia makaronu i tym podobnych produktów aż do wieczoru, osiągniemy najwyższą energię umysłową podczas dnia i zminimalizujemy skutki depresji oraz stresu.

Zasadniczą sprawą jest wybranie odpowiedniej pory dnia na spożycie węglowodanów. Dzień powinien się rozpoczynać od zjedzenia produktów bogatych w białko, zaś podczas przekąsek powinniśmy uzupełniać menu żywnością bogatą w węglowodany złożone, aby utrzymać poziom glukozy we krwi.
 Węglowodany są potrzebne do uzyskania optymalnej wydajności umysłowej podczas dnia, aczkolwiek jednak dopiero po wcześniejszym spożyciu produktów bogatych w białko. Główny pokarm mózgu jest stanowi glukoza. Nasz mózg stale potrzebuje glukozy, która dostarcza mu energii potrzebnej do wszystkich jego funkcji: myślenia, zapamiętywania, rozwiązywania problemów. Węglowodany proste, takie jak rafinowany cukier i mąka dają organizmowi szybki zastrzyk glukozy, po którym następuje ostry niedobór i takie węglowodany nie są wskazane dla zdrowia. Ogólnie biorąc, lepsze są węglowodany złożone zawarte np. w owocach, ponieważ rozkładają się wolniej.
 

Wieczorem, przed snem węglowodany np. banany, nasiona słonecznika, ziemniaki, mleko, sery, mączne produkty i makarony, działają obniżając naszą sprawność umysłową. Po kolacji bogatej w takie węglowodany, kiedy nadejdzie czas odpoczynku i snu, odczujemy dobroczynne, relaksujące uczucie oraz senność.
==============================
 
 6. Podsumowanie. Życzenia świąteczno - noworoczne i Karnawał w Brazylii

 Nie poddawaj się depresji, na przekór wszystkim zrób z kiepskiego dnia święto. Załóż ubranie w żywym kolorze np. włóż czerwony sweter. Kolor ten pobudza i dodaje energii.
Pomarańczowy zaś jest dla „zmarzluchów”. Jeśli masz negatywny nastrój, wybierz słoneczny żółty – dzięki niemu pozytywnie nastroisz nie tylko siebie, ale i innych. Koniecznie użyj miłego perfum, a dzięki temu skorzystasz z dobrodziejstw leczniczych sprawdzonej we wspomaganiu leczenia depresji zimowej aromaterapii. Stosuj aromoterapię również podczas częstych kąpieli.
Wszystkie omawiane produkty szczegółowo opisane są na naszych stronach - szukaj ich tutaj:
www.suplementy-online.eu  oraz www.zarzyccy.pl/produkty.html

Tak przygotowany organizm i dobrze odżywiony mózg spokojnie mogą przeczekać okres jesienny , zimowy i wiosenny bez obecności sezonowej depresji.
 =========================================

Tradycyjnie jak co roku sypią się życzenia wokół,
większość życzy świąt obfitych i prezentów znakomitych,
a my życzymy, moi mili,
byście święta te spędzili tak jak każdy sobie marzy...

Może cicho bez hałasu, idąc na spacer do lasu,
może w gronie swoich bliskich jedząc karpia z jednej miski,
może będąc w ciepłym kraju czując się jak Adam w raju,
może lepiąc gdzieś bałwana,
jeśli śniegu Wam napada?

Cudownych Świąt Bożego Narodzenia
Rodzinnego ciepła i wielkiej radości,
Pod żywą choinką zaś dużo prezentów,
A w Waszych pięknych duszach wiele sentymentów.

Świąt dających radość i odpoczynek
oraz nadzieję i uśmiech na Nowy Rok 2007,
żeby był jeszcze lepszy niż ten, co właśnie mija.
Wam, drodzy Klubowicze CaliVita, Wam czytelnicy NEWSLETTER i Waszym bliskim, z całego serca tego życzymy


Renata i Piotr Zarzccy
Gold Palm Menager
CaliVita International


http://www.zarzyccy.com.pl

http://www.mangostan.pl/calivita.html
http://www.zarzyccy.pl/o_nas.html

Karnawał - uśmiechnij się!

Zobacz jak bawią się "Ludzie Południa" na Sambodromie Rio de Janeiro -
166 kolorowych zdjęć i pięknych kobiet - link:
http://www.zarzyccy.com.pl/Galerie/Brazylia/sambodrom/

PROMOCJE!!!
Zobacz promocje dla Klientów autoryzowanego przez nas sklepu Suplementy - Online
- http://www.suplementy-online.eu/

Zobacz promocje dla Klubowiczów CaliVita
 - http://www.zarzyccy.pl/promocje.html

WSZYSTKIE FORMULARZE  ZAMÓWIENIA są tutaj
- http://www.mangostan.pl/zamowienia.html  
- http://www.faceci.com.pl/zamowienie.html
- http://www.noni.com.pl/zakupy.html
- http://www.algi.pl/zamowienie.html

Więcej szczegółów na temat w.w. produktów tu

 - link: http://www.zarzyccy.pl/produkty.html

========================================================

Poprzednie e-NEWS:

Następny numer e-NEWS:

http://www.faceci.com.pl/subskrypcja29.html

http://www.faceci.com.pl/subskrypcja31.html

Cennik                    wyślij link             strona do druku       Zapytaj        FORUM      SKLEP INTERNETOWY>>>