Numery archiwalne SUBskrypcji >>

STYCZEŃ  2006 - Newsletter nr 16
- kliknij w link: http://www.faceci.com.pl/subskrypcja16.html

Artykuł w oparciu o tekst z CALIFORNIA Fitness - NEWS - rocznik 4 - numer 4  - marzec 2000
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

"Starzenie jest naturalnym, zaprogramowanym genetycznie procesem fizjologicznym. W miarę upływu lat jesteśmy narażeni na coraz większa liczbę chorób cywilizacyjnych. Klinicznie mają one charakter przewlekły i dotyczą najczęściej kilku układów i narządów. Są to np. miażdżyca, choroba zwyrodnienia stawów, nowotwory. Ponieważ nie określono jednoznacznie przyczyn tych chorób, leczenie polega na usuwaniu ich objawów.
Ostatnio pojawia się coraz więcej prac wskazujących na wspólną genezę zarówno przedwczesnego starzenia się, jak i chorób cywilizacyjnych. Najważniejszą przyczyną jest niewłaściwy sposób odżywiania oraz niedobór ruchu. Każda część ciała i każdy okres życia mają odmienne i bardzo duże wymagania. Jeżeli im nie sprostamy, dochodzi do zwyrodnienia i choroby" - dr Katarzyna Rusin - Kaczorowska

(CFNEWS - 4/4 - marzec 2000 -  wstęp do artykułu)
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 
Spis treści:
1/ Model polskiej diety
2/ Umieralność z powodu chorób krążenia
3/ Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w starszym wieku
4/ Zatruty organizm szybciej się starzeje
5/ Spowalniając procesy starzenia dostarczaj w diecie antyoksydanty
6/ Zmęczone kości  i stawy
7/ Podsumowanie
================================

1/ Model polskiej diety

Tradycyjna polska dieta obfituje w tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i cholesterol, których związek z miażdżycą jest znany. Obecnie żywność jest przetwarzana, w efekcie następuje jej zubożenie w błonniki, węglowodany złożone, witaminy i składniki mineralne.
Czego unikać dowiedz się tutaj>>, jak się odżywiać - tu>>

2/ Umieralność z powodu chorób krążenia

W Japonii, gdzie do dziś panuje tradycyjny model zdrowego żywienia, umieralność z powodu chorób układu krążenia jest najniższą na świecie. Ale to właśnie w Japonii zjada się duże ilości soji>>, alg>> i  rocznie wystawianych jest ponad milion recept na koenzym Q10>>!
Więcj: http://www.suplementy-online.eu/details-74.html i http://www.suplementy-online.eu/details-31.html


W USA latach 1970-90 umieralność z powodu choroby niedokrwiennej zmniejszyła się o połowę. Związane było to z szeroko propagowaną profilaktyką zdrowotną (zmiana sposobu odżywiania, zaniechanie palenia tytoniu, większa aktywność ruchowa, suplementacja). Natomiast Polska nadal zajmuje czołowe miejsce na świecie pod względem umieralności z powodu chorób układu krążenia!

(Przyp. red. Na temat działania cennego naturalnego składnika "unichibion", jaki wytwarza nasz organizm w coraz mniejszej ilości z wiekiem, w artykułach tutaj:

Z tymi produktami czuję się bezpiecznie >>>
Jest pomoc! >>>
Koło ratunkowe dla serca >>>
Suplement żywieniowy spowalnia progresję choroby Parkinsona>>>
)
Z powodu zaniku dziąseł około 1/4 osób w wieku sześćdziesięciu lat traci zęby!>>>


3/ Zapotrzebowanie na składniki odżywcze w starszym wieku

W miarę starzenia zapotrzebowanie organizmu na białko, tłuszcze i węglowodany stopniowo maleje, natomiast zapotrzebowanie na witaminy i minerały pozostaje na tym samym poziomie lub wzrasta.

Upośleniedziu ulega funkcja przewodu pokarmowego.

Maleje zdolność do prawidłowego przyswajniania składników odżywczych. Często związane jest to z zanikowym nieżytem żołądka prowadzącym do niedoboru np. żelaza (przypis redakcji -  więcej materiału w e-NEWS nr 13>>) i witaminy B12, co może spowodować anemię i zburzenia neurologiczne.

Obniżona produkcja żółci, enzymów trzustkowych, a także zwolniony pasaż jelitowy i uboga flora” korzystnych” bakterii doprowadzają do niedoboru np. witamin B2, B6, B12, beta caroten, C, E. Z tego względu wskazana jest zwiększona podaż tych witamin, bakterii L. acidofilus, enzymów np. preparaty: Senior Formula, Ac-Zymes, Digest Ease , Liver Aid).

Funkcja wątroby nie kończy się na produkcji żółci. Bierze ona również udział w detoksykacji (oczyszczaniu z toksyn organizmu).

4/ Zatruty organizm szybciej się starzeje

Zatruty organizm błyskawicznie niszczeje.

Możemy mu pomóc stosując wyciąg z juki lub lucernę (zawierają je odpowiednio preparaty : Pure Juca, Green Care).

Zwolniony pasaż jelitowy jest przyczyną zaparć, a one są powodem hemoroidów. W tej sytuacji istnieje duże niebezpieczeństwo powstania zakrzepów w chorych naczyniach. Aby zapobiec tej poważnej awarii,  dobrze jest stosować lecytynę w koncentracie (zmiękcza stolec), witaminę C z bioflawonoidami (wzmacnia naczynia), naturalną witaminę E (działa przeciw zakrzepowo), beta-karoten oraz czosnek (poprawia krążenie). W profilaktyce przeciw hemoroidom można stosować dietę w dużej ilości napojów, głownie wody mineralnej. (przyp. red.  oraz suplementację m.in. NOPALIN, Protect 4 Life, Triple Potency Lecithin lub OMEGA3 oraz VeinCare).

5/ Spowalniając procesy starzenia dostarczaj w diecie antyoksydanty

Układ krążenia w starszym wieku, u przerażającej większości seniorów, kojarzy się z miażdżycą, polegającą na zwężeniu naczyń krwionośnych przez złogi cholesterolu. Może ona dotyczyć:
- naczyń serca, doprowadzając do zawału
- naczyń mózgu, grożąc udarem
- kończyn dolnych, powodując ból podczas chodzenia.

Ratując się przed tymi zagrożeniami powinno zaniechać się palenia tytoniu, dużo spacerować, a także dostarczać organizmowi antyoksydanty( witaminę C, E, beta caroten, selen, Ginko biloba, koenzym Q10), lecytynę, czosnek (Garlic Caps -   tutaj  kliknij w link: www.gronkowiec.pl/garlic_caps.html), nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT) zawarte w oleju z wiesiołka i olejach rybnych (Evening Primrose Oil, Omega- 3)

NIKT obniżają cholesterol, działają przeciwzakrzepowo, przeciwzapalnie, rozszerzają naczynia, obniżają ciśnienie i pobudzają receptory insulinowe (ważne dla cukrzyków>>). Należy jednak pamiętać, że związki te bardzo łatwo ulegają utlenianiu. Dlatego stosując duże dawki NIKT należy uzupełniać dietę w odpowiednia ilość antyutleniaczy.
(Przyp. red. stosuj produkty z wiesiołka najwyższej jakości, które podczas produkcji, stosują tłoczenie na zimno bez dostępu tlenu. Wiele firm stosuje tańsze technologie -  tłoczenie oleju dopuszczając tlen, a ten niszczy olej z wiesiołka i powoduje jego jełczenie pod wpływem utleniania.)

 

6/ Zmęczone kości  i stawy

"Zmęczone kości i stawy też często dają znać o sobie. Starzejąc się cierpimy na zwyrodnienia, osteoporozę i zapalenia stawów. Osteoporoza może być pomenopauzalna i starcza. Obie cechują niedobór wapnia. Większość występujących na rynku preparatów multiwitaminowo-mineralnych nie zapewnia pokrycia zapotrzebowania osób starszych na wapń, dlatego wskazane jest jego uzupełnienie dodatkowym preparatem, np. Strong Bones. Warto wspomnieć, że oprócz wapnia zawiera on również magnez – drugi deficytowy u seniorów składnik mineralny. Przy zapaleniach stawów warto sięgnąć po lecytynę, kwasy tłuszczowe omega-3, olej z wiesiołka i antyoksydanty w postaci kompleksowego preparatu Senior Formula.
Chrząstka rekina  znakomicie poprawi stan chrząstek stawowych, wzmocni odporność, a ostatnie doniesienia mówią, że Shark Aid zahamuje rozwój nowotworów narządach litych.  

==============================================
"(...)
Cierpiałam na różne choroby, począwszy od dolegliwości przewodu pokarmowego (wrzody, zaparcia, wzdęcia) aż po schorzenia związane z układem kostnym (bóle kręgosłupa i stawów). Cierpiałam na bezsenność. Najgorsze jednak było to, że w pewnym momencie nastąpiło całkowite usztywnienie prawej nogi w kolanie, a także zapalenie stawów w obu dłoniach. Nie mogłam się sama ubrać ani ukroić kromki chleba. Jednym słowem wszystko wypadało mi z rąk. Łykałam leki, ale to powiększyło jeszcze ból żołądka. Wszystko to spowodowało, że stałam się smutna i zrezygnowałam ze swoich zainteresowań. Najwięcej czasu spędzałam w łóżku (...)"  Więcej tutaj >>>
==============================================

7/ Podsumowanie

Nawykiem osób złotego wieku powinna stać się suplementacja diety, dostosowana do posiadania schorzeń i łagodząca ich skutki. Osoby młodsze powinny o niej pamiętać dużo wcześniej, tak, by srebrne lata nie kojarzyły się tylko z fotelem przed telewizorem.

Czy wiesz jak na przestrzeni wieków, wydłużyła się długość życia ludzkiego?

Przeciętna długość życia w czasach starożytnych wynosiła niewiele więcej niż 20 lat.
W ciągu następnych 2000 lat, tzn. do XIX w. przedłużyła się do ok. 40-45 lat.
Na przełomie wieku XX i XXI wynosi w Europie ok. 70 lat (w Polsce w 1997 r. - 68,5).

Zgodnie z prognozami jest możliwe, aby w Europie w XXI w. średnia długość życia człowieka wynosiła ok. 120 lat.

Wyliczenia wskazują, że w ciągu ostatnich 2000 lat średni czas życia człowieka w Europie wydłużał się co 100 lat o rok, w XX w. - co 3 lata o rok, a istnieje szansa, że w XXI w. czas życia będzie się wydłużał co 2 lata o rok.

Obecnie, tj. pod koniec XX w., żyje w Polsce ponad 1500 osób w wieku 100 lat i ponad 100 000 90-latków. Można zatem założyć, że prognozy na XXI wiek nie są przesadzone.


Tekst  opracowany w oparciu o fragmenty z artykułu lek.med. Katarzyna Rusin - Kaczorowska  opublikowany w oryginale w CALIFORNIA Fitness - NEWS
 - rocznik 4 - numer 4  - marzec 2000


==============================================

"Mając 64 lata zostałem dziadkiem. Wydaje mi się, że to dość późno. Kiedy patrzę na to maleństwo, zawsze stawiam sobie pytanie, czy będę mógł jeszcze zagrać z nim w piłkę, popływać, czy pojeździć na rowerze? Czy będę miał wystarczająco energii, czy jednak czeka mnie spowolnione życie starszej osoby i będziemy tylko razem czytać bajki, albo co najwyżej, grać w szachy. Chciałbym mieć szansę na aktywny udział w jego wychowaniu, co wiąże się z pewnymi zmianami mojego stylu życia. Przede wszystkim, muszę zmienić swój sposób odżywiania jeść mniej tłustych dań, z dużą ilością cholesterolu, powinienem regularnie uprawiać sport... Ale co dodatkowo może pomóc mi odzyskać siłę i energię?
Tak chciałbym być młodszym o te parę lat..  Więcej tutaj >>>

Dużo wigoru, dużo spacerów i ćwiczeń ruchowych, pozytywnego myślenia oraz dzięki rozsądnemu żywieniu, spowolnienia nieuniknionych  procesów starzenia się organizmu - wiecznej młodości ducha i ciała

Wszystkim czytelnikom e-NEWS ZDROWIE&ŻYWIENIE życzę

Renata Zarzycka
Menedżer CaliVita  International
www.zarzyccy.com.pl

=======================

Więcej szczegółów na temat w.w. produktów tu - link: http://www.calivita.zarzyccy.pl/cennik.html


Życzenia dla Babci i Dziadka

Dla kogo jest ten wierszyk,
i życzenia od dzieci?
Już wiecie?

Dla wszystkich Babć i Dziadków na świecie!

Niech Dziadzio z Babunią
tak nam długo żyją,
póki komar i mucha
morza nie wypiją.

Oj ty mucho, ty komarze,
pijcie wodę powoli,
nich Dziadzio z Babiunią
nacieszą się życiem do woli.

Niech od Bałtyku az do stóp Tatr
Żyją nam Babcia i Dziadek 100 lat!

Więcej wierszyków i laurka tutaj:
http://www.michalzarzycki.pl/2012/01/zyczenia-dzien-babci-dziadka/ 

=========================================================
Poprzednie e-NEWS: Następny numer e-NEWS:
http://www.faceci.com.pl/subskrypcja15.html http://www.faceci.com.pl/subskrypcja17.html


Cennik i zamówienia             wyślij link             strona do druku     Zapytaj