.

Życie erotyczne 

Większość mężczyzn uważa, ze nie ma sensu zdobywać twierdzy już zdobytej. Zwłaszcza w łóżku odbywa się nieustanne potwierdzanie przynależności, egzekwowanie małżeńskich obowiązków. Silniejsza strona uważa, że może narzucać życzenia i zachcianki. Zanika gdzieś delikatność, takt i umiejętność wyczuwanie wzajemnych nastrojów, absolutnie konieczna w dobranych związkach.

Jeśli oboje są zapracowani, robią kariery, łóżko może stać się terenem walki o władzę - w sytuacjach intymnych upokorzenia, wzajemne urazy, nieczyste zagrywki bolą najbardziej. Warto o tym pamiętać i przypomnieć małżonkowi, żeby zastanowił się, nim powie jedno słowo za dużo. Zapominamy o tym, że trzeba rozmawiać o swoich oczekiwaniach, ale nie żądać od partnera, by podporządkował się im całkowicie i bez dyskusji. 

Jeśli żona zrezygnowała z pracy zawodowej, zaczyna odczuwać że jej świat  zmniejszył się, zamknął w nudnej, codziennej krzątaninie. Powrót męża z pracy traktuje jak miłą odmianę, oczekuje, że doceni on jej starania o dom, powie coś miłego, może poflirtuje?

 A na pewno wyręczy w dyscyplinowaniu niegrzecznych dzieciaków i naprawi cieknący kran. Tymczasem on jest wykończony, marzy, by poleżeć na kanapie, irytuje się. Żona jest rozżalona. Narasta wzajemna niechęć, on próbuje udobruchać ją w łóżku, ona jest obrażona i "zmęczona" ...

Jeśli nie pogodzą się z tym, że nie wszystko w ich małżeństwie układa się tak jak sobie zaplanowali, dochodzi do bardzo gwałtownych spięć. A nawet kłamstw i zdrad.

Drzwi się zamykają

Między 15. a 20. rokiem związku dobrana para przezywa wspaniałe lata. Kończą się kłótnie o wychowywanie dzieci. Rodzice znajdują wspólny front w konfliktach z dorastającymi synami i córkami wyrywającymi się spod ich kurateli. Większość żon wyleczyła się już z romantycznych marzeń o księciu. Mężowie odkrywają uroki życia rodzinnego, rozmawiają szczerze z bliskimi. Łatwiej godzą się z awansem zawodowym żon i pojmują, że problemy mężczyzn nie zawsze są najważniejsze. Wydaje się, że razem wpłynęli do zacisznego portu. Ich życie erotyczne jest ciepłe, serdeczne, pełne wzajemnego oddania. Choć dużo rzadsze niż w pierwszych latach związku. Teraz to kobieta ma większe potrzeby seksualne (poziom hormonu seksu, testosteronu, spada u mężczyzn od 17 roku życia), ale potrafi umiejętnie pobudzić męża, albo rozładować napięcie sama.

Jednak po czterdziestce, gdy wkraczają w okres przekwitania, słyszą coraz głośniejsze tykanie zegara. Kobieta przechodzi menopauzę, czyli zaburzenia hormonalne związane z ustaniem miesiączkowania (jajniki nie wytwarzają estrogenu, przysadka mózgowa produkuje nadmiar gonadotropin). Bardzo często towarzyszą temu depresje, przewrażliwienie, poczucie odrzucenia. Najtrudniej wkraczają w średni wiek kobiety, które szukały potwierdzenie swojej kobiecej wartości wyłącznie w męskich oczach. Wydaje im się, że osoba z pomarszczoną twarzą, niezdolna do posiadania dzieci, przestaj być człowiekiem.

Byłoby najlepiej, gdyby cierpliwy, serdeczny partner okazał dużo czułości i zrozumienia. Problem w tym, że małżonek - zazwyczaj rówieśnik - sam wkracza w andropauzę i przeżywa ja bardzo dramatycznie. Psychologowie kryzysowi wieku średniego nadali nazwę "zespół zamykających się drzwi" i wielu z nich traktuje ten okres jako trudniejszy niż dojrzewanie.  - Zgadzają się jednak, że źródłem kryzysu nie są nasze hormony, lecz my sami - nasze błędy i zaniedbania - pisze Derek Lllewellyn Jones w książce : Męskość bez tajemnic"

Porównywanie się z młodymi ludźmi może prowadzić do głębokiego stresu (zwłaszcza gdy nadmiar trunków, papierosów, otyłość, fatalna dieta i bezruch zmieniły figurę i poglądy).

Jeśli partnerzy przezywają podobne problemy, nawet najdrobniejsze konflikty są wyolbrzymiane i mogą wywołać głęboką wzajemną wrogość. Mężczyzna może stać się impotentem i wówczas o swoje problemy obwini wyłącznie żonę, jej drugi podbródek, czy zbyt szerokie biodra. Wina leży po obu stronach, widocznie seks był dla nich fizycznym zaspokojeniem, a nie momentem wspólnoty. 

 

Niektóre kobiety w panice rozglądają się za młodym kochankiem. Mężczyźni często wiążą się z młodą dziewczyną, która sprawia, że znów staja się ważni, pożądani, w pełni sprawnie seksualnie. Odchudzają się, rzucają palenie, przezywają drugą młodość. Kiedy potwierdzą swoją męskość zazwyczaj wracają do domu. Jednak wielu atrakcyjnych facetów pozostaje przy młodszej partnerce. Wówczas często dochodzi do prawdziwych dramatów rodzinnych, zarówno na sali sadowej w czasie rozpraw rozwodowych jak również później 

Puste gniazdo

Po pięćdziesiątce i dwudziestu paru latach wspólnego życia małżonkowie znów muszą się przestawić, aby przebrnąć przez kolejne dziesięciolecie. Dorosłe dzieci odeszły z domu, nie bardzo chcą liczyć się z dobrymi radami rodziców. w domu jest pusto, niewiele pilnych spraw do załatwienia, za dużo czasu na myślenie. Przymierzanie zawodowych sukcesów do młodzieńczych planów może również mocno rozczarować. Jeśli miedzy partnerami nie ma przyjaźni i wspólnoty, życie we dwoje może być przeraźliwie samotne. 

Ale nie musi. Jeśli partnerzy zrozumieją, że kryzysy są nieuniknione jak gradobicie, powinni potraktować je jak początek nowego rozdziału we wspólnocie. Mądrzejszego i pozbawionego błędów, które dotychczas uprzykrzały im nie tylko życie codzienne ale również erotyczne.


Życie erotyczne i co dalej?

Jeśli kochasz swoja kobietę, koniecznie zobacz ten film:

5 i 6 >>