ROZDZIAŁ PROSTATA  

  Anatomia

 

Męskie narządy płciowe

Męskie narządy płciowe dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne, czyli to co widać na pierwszy rzut oka, i to, co widać dopiero wtedy, gdy Apolla dokładnie pod lupę weźmiemy. Do zewnętrznych zaliczamy prącie (członek, penis, lub jak mówią Chińczycy - jaspisowy pąk) i mosznę, w której znajdują się jądra. Jądra wytwarzają męskie komórki rozrodcze - plemniki, oraz wydzielają męski hormon - testosteron. W prąciu znajdują się ciała jamiste, które podczas podniecenia seksualnego wypełniają się krwią, co prowadzi do usztywnienia (erekcji) prącia i umożliwia jego wprowadzenie do pochwy.

 

.
.

Męskie narządy płciowe w przekroju poprzecznym


Plemniki, czyli męskie komórki rozrodcze, są wytwarzane w jądrach. Z jąder plemniki przedostają się nasieniowodami do pęcherzyków nasiennych, gdzie mieszają się z wydzieliną gruczołu krokowego (inaczej prostaty lub stercza). Ta zawiesina plemników nazywana jest nasieniem (spermą). 1 mililitr spermy zawiera kilka milionów plemników.
Żołądź jest bogato unerwioną częścią prącia, bardzo wrażliwą na bodźce dotykowe. Bodźce dotykowe wywołują wzrost podniecenia płciowego, którego kulminacją jest orgazm. Podczas orgazmu dochodzi do wytrysku (ejakulacji) kilku mililitrów nasienia. Po orgazmie nasilenie podniecenia płciowego u mężczyzn szybko spada.

 

.....